این در حالی است که انجمن تولید‌ کنندگان فولاد ایران معتقد است که بخشنامه اخیر بر‌اساس کارکارشناسی دقیق در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته و بر مبنای تصمیمات آنی نبوده و بر اساس این بخشنامه در جدولی به نسبت‌های قیمتی دست یافتیم که براساس آن سود منطقی در زنجیره تولید فولاد توزیع شده است.در واکنش به بازنگری احتمالی این بخشنامه تعدادی از واحدهای ذوبی به نمایندگی از 130 واحد تولید‌ کننده فولاد کشور در نشستی در محل انجمن تولید‌ کنندگان فولاد ضمن حمایت جدی از ابلاغیه اخیر نعمت‌زاده خواستار اجرایی شدن آن به منظور منطقی شدن سود در زنجیره تولید فولاد شدند.

 

انتقاد از جو سازی غیرمنطقی در مقابل ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد در نشست خبری انجمن تولید کنندگان فولاد گفت: متاسفانه در حالی هنوز ابلاغیه وزیر به بار ننشسته که برخی با روش‌های غیرحرفه‌ای و جوسازی‌های غیرمنطقی خواستار مقابله با آن و در واقع مقابله با منطقی شدن سود در زنجیره تولید فولاد هستند.سیدرسول خلیفه سلطانی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط سختی بر بازار و صنعت فولاد کشور حاکم است، افزود: در انتهای زنجیره تولید فولاد به دلیل تعداد زیاد واحدهای فعال شاهد شرایط رقابتی هستیم و در این حوزه عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است؛ اما هرچه در زنجیره تولید فولاد به سمت ابتدای زنجیره می‌رویم از تعداد واحدهای تولید کننده کاسته می‌شود و در نتیجه فضا به سمت انحصار پیش می‌رود.

 

وی با بیان اینکه در شرایط رکودی فعلی انتظار می‌رفت تا دولت در زمینه تنظیم سود در زنجیره تولید فولاد دست به اقداماتی بزند، تصریح کرد: طی یک سال گذشته تلاش‌های زیادی از سوی انجمن تولید کنندگان فولاد صورت گرفت و خوشبختانه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز حدود یک ماه پیش بخشنامه مربوط به تنظیم سود در زنجیره تولید فولاد را ابلاغ کرد. به گفته خلیفه سلطانی، وزارت صنعت، معدن وتجارت طی بخشنامه‌ای در تیرماه گذشته شیوه تعیین قیمت گندله و آهن اسفنجی را مشخص کرد و براساس آن، حمایت از فولاد سازان بخش خصوصی در کنار حمایت از فولاد سازان بزرگ و عمده از سیاست‌های جاری وزارت متبوع است.

 

براین اساس برای متعادل‌ سازی قیمت تمام‌ شده آهن اسفنجی در جهت قیمت‌های جهانی و توزیع عادلانه سود در چرخه فولاد و با توجه به گزارش نهایی موسسه حسابرسی و خدمات مالی مورد تایید بورس، قیمت فروش گندله آهن(با خلوص) 66 درصدی در سال جاری برای مصرف واحد‌های فولادی کشور 20 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شد. وی افزود: واحدهای فولاد سازی دریافت‌ کننده سهمیه نیز در صورت تولید آهن اسفنجی مازاد بر نیاز خود، اجازه صادرات محصول تولیدی از این محل را نداشته و باید آن را به واحدهای مصرف‌ کننده داخلی و با قیمت 47 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان برای آهن‌اسفنجی با متوسط 91 درصد (خلوص) متالیزاسیون عرضه کنند.

 

دبیر انجمن تولید‌ کنندگان فولاد گفت : علاوه براین قیمت کنسانتره با توافق تولید کنندگان و مصرف‌ کنندگان برحسب مورد تعیین می‌شود.وی تصریح کرد: هریک از واحدهای مصرف‌ کننده کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی نیز توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی اعلام خواهد شد و تا زمان ابلاغ، سهمیه‌های سال گذشته جاری است.

 

به گفته خلیفه‌ سلطانی، طرح مسائلی که براساس آن منافع ملی را قربانی سود و منفعت بنگاهی قرار دهیم نزد هیچ وجدان بیداری پذیرفتنی نیست و انتظار این است که در شرایط بحرانی کارخانه‌های فولاد سازی کشور مورد توجه جدی قرار گیرند.وی گفت: چنانچه فولاد سازان و نوردکاران که مستقیم با بازار ارتباط دارند و از نوسان آن تاثیر می‌پذیرند، مورد بی‌اعتنایی قرار گیرند، بهتر است که دولت این واحدها را تحویل بگیرد و نسبت به پرداخت تسهیلات دریافتی آنها متعهد شود.

 

خلیفه‌ سلطانی، تلاش واحدهای معدنی برای تغییر دیدگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص بخشنامه صادره را یک اقدام در جهت سود آوری بیشتر دانست، درحالی که چنانچه این موضوع تحقق یابد، تولید ضربه خواهد خورد. به گفته وی، در حالی که امروز قیمت متوسط جهانی سنگ‌ آهن دانه‌ بندی صادراتی هرتن 46 دلار است، فولاد سازان داخلی به قیمت هرتن 50 دلار این ماده معدنی را از واحدهای معدنی کشور خریداری می‌کنند و بنابراین در این بخش رویکرد به سمت واحدهای داخلی باید باشد.

 

خلیفه سلطانی درباره چگونگی تهیه میزان سود برای هر بخش از زنجیره تولید فولاد نیز گفت: این کار توسط یک شرکت حسابرسی مورد تایید سازمان بورس انجام شده و به تایید سازمان حمایت از مصرف‌ کنندگان و تولید کنندگان نیز رسیده است؛ انجمن فولاد در حال حاضر به‌ صورت جدی پیگیر اجرایی شدن ابلاغیه وزیر در این زمینه است.

 

کسب سودهای کلان توسط تولیدکنندگان گندله و کنسانتره
در همین حال مدیرعامل شرکت مجتمع ذوب و ریخته‌ گری فولاد ویان با حمایت از ابلاغیه اخیر وزیر صنعت درخصوص اعلام نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی گفت: براساس آمارهای منتشر شده شرکت‌های تولید کننده کنسانتره و گندله طی دو سال گذشته سودهای کلانی را در حساب‌های خود به ثبت رساندند و برای ما جای تعجب دارد که در مقابل ابلاغیه وزیر صنعت باز هم اعتراض می‌کنند.

 

مجتبی حاجی شفیعی با اشاره به اینکه در ابلاغیه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت‌های قیمتی برای گندله و آهن اسفنجی به ترتیب 20 و 47 درصد تعیین شده است، افزود: ما در حال حاضر با دو هجمه روبه‌رو‌ هستیم، یکی شرایط راکد حاکم بر بازار که فروش محصولات فولادی را بسیار سخت کرده است و دیگری هجمه تولید کنندگان گندله و کنسانتره و آهن اسفنجی که با وجود کسب سودهای کلان طی دو سال گذشته اعتراض آنها برای ما جای سوال دارد.

 

وی با بیان اینکه ابلاغیه نعمت‌زاده بر مبنای کارشناسی و بسیار کارساز بوده است، افزود: من تعجب می‌کنم که برخی رسانه‌ها اعلام کردند که وزیر صنعت در قیمت گذاری مواد اولیه صنعت فولاد دخالت کرده است، اصلا دخالتی صورت نگرفته بلکه وزیر صرفا درصدها را تعیین کرده است.

 

مدیرعامل شرکت مجتمع ذوب و ریخته‌ گری فولاد ویان همچنین درباره اینکه گفته می‌شود وزارت صنعت نباید در قیمت‌ گذاری محصولات و وضعیت بازار دخالت کند، تصریح کرد: به هر حال همه تولید کنندگان فولاد بر این بخشنامه صحه گذاشتند و با اجرای آن عدالت موردنظر در زنجیره تولید فولاد ایجاد می‌شود و به نظر من در شرایط دشوار رکود کنونی که صنعت فولاد تحت فشار است این جزو وظایف وزیر صنعت بود که وارد عمل شده و به اوضاع سروسامان بدهد.

 

تعیین نسبت قیمتی گندله و آهن اسفنجی جدید نیست
نماینده شرکت ذوب‌ آهن پاسارگاد نیزدر این نشست خبری با اشاره به اینکه طی سال‎های گذشته شرکت‌های آهن اسفنجی در کشور شکل گرفتند و بخش خصوصی وارد این حوزه شد، افزود: وزارت صنعت بیش از یک سال روی تعیین کارشناسی این نسبت‎ها کار کرد و سازمان حمایت و انجمن تولید کنندگان فولاد نیز در این روند حضور داشتند و شرکت‌های حسابرسی نیز براساس صورت‌های مالی شرکت‎ها این بررسی‌ها را انجام دادند و نسبت‎ها به شکل کنونی به‌ دست آمد.

 

مهدی مطهری تصریح کرد: شرکت‎های معدنی عنوان کرده‎اند که وزارت صنعت اختیار نرخ ‎گذاری را ندارد، این درحالی است که نرخ‌ گذاری صورت نگرفته بلکه درصد تعیین شده است و تعیین این درصد و دفاع از صنعت فولاد نیز صددرصد در حیطه وظایف وزارت صنعت بوده است.

 

نگرانی از بازنگری مجدد در ابلاغیه وزیر
مدیرعامل مجتمع ذوب آهن فولاد خزر همچنین در این نشست نسبت به بازنگری مجدد در ابلاغیه اخیر وزیر صنعت درخصوص تعیین نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی ابراز نگرانی کرد.علی اعتماد راد با اشاره به اینکه درخواست فولاد سازان همواره این بوده که نسبت‌های تعیین شده در ابلاغیه اخیر وزیر صنعت رعایت شود که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده، تصریح کرد: در زنجیره تولید فولاد همواره سودهای زیادی نصیب بخش‌های معدنی، گندله و آهن اسفنجی شده و این در حالی است که اگر اغراق نباشد بیش از یک سال است که واحدهای تولید شمش فولاد کار خود را با زیان پیش می‌برند.

 

وی نسبت‌های تعیین شده برای قیمت گندله و آهن اسفنجی را باعث رقابت‌ پذیر شدن تولید فولاد ایران در بازارهای جهانی دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی هنوز این بخشنامه اجرا نشده به دنبال به چالش کشیدن آن هستند و خواستار بازنگری در آن شده‌اند که من به‌عنوان عضوی از انجمن تولید کنندگان فولاد حمایت خود را از این بخشنامه اعلام می‌کنم.

 

مدیرعامل مجتمع ذوب آهن فولاد خزر با تاکید بر اینکه کارخانه‌های معدنی بدون کارخانه‌های فولادی بی‌ معنا هستند، افزود: باید در زنجیره تولید فولاد سود به‌ طور عادلانه‌ای تقسیم شود و این روند حتی باید بعد از واحدهای تولید شمش و در بخش مقاطع فولادی و محصولات فولادی نیز ادامه یابد و قطعا اگر واحدهای تولید شمش فولادی دچار مشکل شوند، واحدهای تولید محصولات و مقاطع فولادی هم به چالش کشیده خواهند شد.

 

گامی بزرگ برای رفع مشکلات تولید
رئیس هیات‌ مدیره ذوب‌ آهن البرز غرب نیز در نشست انجمن تولید‌ کنندگان فولاد ضمن حمایت از ابلاغیه اخیر وزیر صنعت درخصوص اعلام نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی گفت: صدور ابلاغیه اخیر در پسا‌تحریم که شرایط رقابتی در کشور ایجاد می‌شود، اقدام مناسبی است اما متاسفانه هنوز اجرایی نشده و مورد هجمه قرار گرفته است.امین سعدی افزود: ابلاغیه یاد شده می‌تواند موجب رفع بسیاری از مشکلات امروز بخش تولید کشور در زمینه فولاد شود.

 

وی به شرایط سخت سیستم بانکی اشاره و تصریح کرد: در شرایطی که کشور در حال گذر از تحریم‌ها و مواجه شدن با جهان خارج است، باید در ابتدای امر موانع تولید در داخل مرتفع شود.به گفته رئیس هیات مدیره ذوب‌ آهن البرز غرب در ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت تناسب در چرخه کلی تولید رعایت شده است. وی خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر واحدهای ذوب و نورد با زیان مواجه شدند که اجرایی شدن ابلاغیه اخیر وزیر صنعت درخصوص اعلام نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی کمک زیادی به مرتفع شدن بخشی از مشکلات این واحدها خواهد کرد.

 

سعدی با بیان اینکه هم اکنون با دپوی محصولات در واحدهای فولادی روبه رو هستیم و رکود بر این بازار حاکم است، تاکید کرد: برای برون رفت از شرایط کنونی تنها دو راه پیش رو داریم؛ یا اینکه موانع تولید مرتفع شود یا تولید نکنیم. معاون اداری مالی فولاد صنعت بناب نیز در این نشست با انتقاد از هجمه اخیر درخصوص ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایجاد تعادل قیمت برای تمامی واحدهای صنعتی از وظایف ذاتی این وزارتخانه است.

 

نوبخت با اشاره به اینکه واحدهای تولی د‌کننده سنگ‌ آهن و گندله از نخستین واحدهای زنجیره تامین مواد اولیه فولاد هستند، افزود: چنانچه قیمت نهایی فولاد از سوی این چرخه تعیین شود، شاهد نابسامانی موجود در بازار خواهیم شد این درحالی است که مصرف‌کننده نهایی باید تعیین‌ کننده قیمت‌ها در بازار باشد.

 

به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت با کارشناسی دقیق نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی را مورد تصویب قرار داد و زاییده تصمیم آنی این وزارتخانه نبوده است. معاون اداری مالی فولاد صنعت بناب خواستار اجرایی شدن ابلاغیه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت شد و تصریح کرد: چراکه به مرور زمان تمامی زنجیره تولید فولاد شاهد تاثیر مثبت آن خواهند شد.

فروشگاه فولاد آسمان

انواع فولاد های آلیاژی، فولاد های سوپر آلیاژی و فولاد های میکرو آلیاژی در ابعاد و اشکال مختلف

فروشگاه فولاد

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

منطقی‌ سازی سود در زنجیره فولاد، فروشگاه فولاد آسمان، انواع فولاد، فولاد آلیاژی، فروش فولاد، قیمت فولاد، فروشگاه فولاد یکشنبه 18 مرداد 1394 ساعت 09:46