آتش جنگ در خاورمیانه و واهمه از ترکش‌های اقتصادی احتمالی این جنگ برای ایران تاثیر محدودی بر بازار آهن و فولاد داخلی گذاشت؛ به نحوی که بازار آزاد مقاطع فولادی از رکود خارج شد و بر حجم فروش شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا افزوده شد. افزایش نرخ ارز و نگرانی از کاهش بیشتر ارزش پول ملی با توجه به تبعات احتمالی اقتصادی این جنگ برای ایران باعث شد تا نقدینگی به بازارهای کالایی سرریز شود.

اگرچه طلا اولین مقصد سرریز نقدینگی بود و نتیجه آن در جهش نرخ سکه و صندوق‌های طلا دیده شد، سایر بازارهای کالایی نظیر بازار مقاطع طویل فولادی نیز از سرریز نقدینگی بی‌نصیب نماندند و به گفته فعالان بازار آزاد فولاد معاملات این بخش پس از ماه‌ها رکود رنگی از رونق به خود دید. البته نبود چشم‌انداز روشن نسبت به بهبود تقاضای مصرفی باعث شد تا این رونق به رشد نرخ محسوسی منجر نشود.
 

جنگ، بازار مقاطع را پررونق کرد


حمله حماس به مواضع اسرائیل در نوار غزه ظرف ساعات ابتدایی روز شنبه پانزدهم مهرماه به‌سرعت بر بازارهای داخلی کشور اثرگذار شد. واهمه از تشدید این جنگ و پیامدهای اقتصادی آن در کشور باعث شد تا دلار در بازار آزاد پس از توقف سه‌ماهه در کانال ۴۸ و ۴۹‌هزار تومانی، مجددا به کانال قیمتی ۵۰‌هزار تومانی صعود کند و این جهش ارز زمینه‌‌ساز شکل‌گیری تقاضای سرمایه‌ای در برخی بازارها شود.

در شرایطی که طرفین قصدی برای پایان دادن به جنگ در نوار غزه ندارند، دلار در بازار آزاد تهران ظرف ساعات ابتدایی روز دوشنبه هفدهم مهرماه به کانال قیمتی ۵۳‌هزار تومانی صعود کرد. بروز جنگ به سقوط دارایی‌های بورسی ظرف روزهای اخیر انجامید؛ اما بر ارزش دارایی‌های بر پایه طلا نظیر سکه، صندوق طلا و صندوق درآمد ثابت افزود و در عین حال به رونق معاملات کالاهایی منجر شد که جنبه سرمایه‌ای دارند. مقاطع طویل فولادی از جمله محصولاتی است که در بازار ایران جایگاه سرمایه‌ای پیدا کرده است‌ و انتظار می‌رود اخباری نظیر جنگ بر روند معاملات این محصول در بازار آزاد و رینگ بورس‌کالا اثرگذار شود. 


بررسی‌های انجام‌شده از سوی «دنیای‌اقتصاد» از بازار آزاد مقاطع طویل فولادی نشان می‌دهد که تکانه‌های جنگ در خاورمیانه به رونق بازار آزاد مقاطع طویل فولادی منجر شده و به این ترتیب این بازار پس از ماه‌ها رکود با رشد تقاضا مواجه شده است. به نظر می‌رسد احتمال استمرار جنگ و تاثیر آن بر نرخ ارز باعث شده است تا بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه به بازار آزاد مقاطع طویل فولادی رهسپار شود و به این ترتیب از تبعات تورم و کاهش ارزش پول ملی در امان بماند. رشد تقاضا در بازار آزاد مقاطع فولادی در حالی رقم خورد که ظرف ماه‌های گذشته این بازار با رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌ای مواجه بود.

 این رکود باعث شد تا بهای مقاطع فولادی همگام با رشد نرخ ارز افزایش نیابد و به این ترتیب در شرایط کنونی این محصول از پتانسیل رشد قیمتی مناسبی برخوردار باشد. با این حال، بهای مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد رشد محسوسی نداشته است. صعود چهارپله‌ای نرخ ارز از کانال ۴۹‌هزار تومانی به کانال قیمتی ۵۳‌هزار تومانی زمینه‌ساز رونق تقاضا در بازار آزاد مقاطع فولادی شده؛ اما به رشد نرخ محسوس در این بازار نینجامیده است. درواقع به نظر می‌رسد که متقاضیان سرمایه‌ای، با توجه به رکود سنگین حاکم بر بخش مصرف و عدم‌اطمینان در خصوص تثبیت نرخ ارز در کانال جدید، حاضر به ارائه قیمت بالاتر برای کسب سهم از مقاطع طویل فولادی نیستند.


تقاضای شمش افزایشی شد


ظرف روز دوشنبه هفدهم مهرماه بالغ بر ۲۴۰‌هزار تن شمش فولاد با قیمت پایه‌ای در بازه ۱۸‌هزار و ۴۵۰تومان تا ۱۹‌هزار و ۶۳۰تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه شد که تقاضای ثبت‌شده برای این محصول به ۲۲۷‌هزار تن رسید و در نهایت ۱۵۲‌هزار و ۶۰۰تن شمش فولاد در محدوده قیمت پایه معامله شد. به این ترتیب ظرف سومین هفته از مهرماه و در میانه بروز تنش در منطقه خاورمیانه که به جهش نرخ ارز در بازار داخل انجامید و انتظارات تورمی را در بازار داخل افزایشی کرد، حدود ۶۳‌درصد عرضه شمش فولاد معامله شد.

در حالی ظرف روز گذشته ۱۵۳‌هزار تن شمش فولاد از رینگ فیزیکی بورس‌کالا معامله شد که این رقم بیشترین حجم فروش هفتگی این محصول پس از نیمه مردادماه بود. به این ترتیب به‌رغم محدودیت خریداران نسبت به متقاضیان مصرفی، همچنان عرضه شمش فولاد با استقبال خوب خریداران مواجه می‌شود.

بخشی از رشد حجم فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در سومین هفته از مهرماه به روشن شدن آتش جنگ در خاورمیانه بازمی‌گردد. صنایع تکمیلی با واهمه از سرایت تکانه‌های اقتصادی این جنگ به ایران بر میزان خرید شمش فولاد افزودند. با وجود این، رشد تقاضا به رقابت قیمتی میان متقاضیان منجر نشد. در عین حال همچنان میزان تقاضا کمتر از میزان عرضه است. به گفته برخی فعالان بازار، صنایع تکمیلی احتمال رشد قیمت در میان‌مدت را می‌دهند؛ اما محدودیت در نقدینگی باعث شده است تا خرید شمش در هفته جاری جهش جدی نداشته باشد.

میلگرد کالایی ارزنده باقی ماند


میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در روز دوشنبه هفدهم مهرماه به ۱۹‌هزار و ۴۰۰تومان رسید که این رقم نسبت به میانگین بهای فروش هفته قبل رشد محدود ۰.۱درصدی داشت. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس بهای تمام‌شده فروش شمش فولاد از رینگ فیزیکی بورس‌کالا در روز ۱۷مهرماه به ۲۱‌هزار و ۲۰۰تومان می‌رسد. با احتساب هزینه تبدیلی معادل ۱.۱‌درصد نرخ شمش و هزینه حملی برابر‌ هزار تومان برای انتقال هر کیلوگرم شمش فولاد از محل تولید به واحد نورد، بهای تمام‌شده میلگرد از شمش معامله‌شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا در روز هفدهم مهرماه به ۲۴‌هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این در حالی است که در شرایط کنونی هر کیلوگرم میلگرد با نرخ ۲۴‌هزار و ۷۰۰تومان در بازار آزاد معامله می‌شود. به این ترتیب همچنان نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد کاملا ارزنده است.

دلار فولادی‌ها ۹‌درصد گران‌تر از نرخ ارز حواله


در حالی شمش فولاد در سومین هفته از مهرماه با نرخ پایه‌ای در بازه ۱۸‌هزار و ۴۵۰تومان تا ۱۹‌هزار و ۶۳۰تومان روانه بازار صنعتی بورس‌کالا شد که به گزارش موسسه فست‌مارکت، میانگین نرخ فروش شمش فولاد صادارتی ایران فوب خلیج‌فارس در هفته ابتدایی اکتبر برابر ۴۷۵.۵دلار به ازای هر تن بود. با احتساب نرخ ارز حواله در سامانه مبادله، قیمت ریالی شمش فولاد صادراتی کشور به ۱۷‌هزار و ۸۰۰تومان می‌رسد. به این ترتیب درصورتی که نرخ تسعیر ارز مبنای نرخ ارز رسمی در کشور باشد، قیمت پایه شمش برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا گران تعیین می‌شود. با فرض میانگین نرخ فروش ۱۹‌هزار و ۴۵۰تومانی برای شمش فولاد و نرخ ۴۷۵.۵دلاری برای فروش هر تن شمش فولاد صادراتی ایران، نرخ دلار کشف‌شده در معاملات فولاد بورس‌کالا برابر ۴۱‌هزار تومان خواهد بود. به این ترتیب نرخ ارز کشف‌شده در معاملات شمش فولاد ۹‌درصد گران‌تر از نرخ حواله ارز در سامانه مبادله است.

تاریخ:1402/07/18

منبع:دنیای اقتصاد

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

آتش جنگ، بازار فولاد را گرم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *