برتری تقاضا در رینگ آهن‌‌‌اسفنجی، این محصول را گران کرد؛ این در حالی است که گندله و کنسانتره آهن به‌‌‌عنوان حلقه‌‌‌های پیشین زنجیره آهن و فولاد عموما در نرخ پایه معامله می‌‌‌شوند. از هفته پایانی شهریورماه، بورس‌کالا خرید محصولات ابتدایی و میانی زنجیره آهن و فولاد از رینگ صنعتی را منوط به برخورداری از کد بهین‌‌‌یاب کرد، اما این تصمیم به رکود رینگ آهن‌‌‌اسفنجی منجر نشد.

 استقبال از عرضه محصولات زنجیره آهن و فولاد در میانه زنجیره به مراتب بهتر از ابتدای زنجیره است. عدم‌توازن در ظرفیت‌‌‌سازی در بخش‌‌‌های مختلف زنجیره عامل اصلی بروز این وضعیت است.  در اولین هفته از مهرماه امسال بالغ بر ۱۰۷‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی با قیمت پایه‌‌‌ای برابر ۱۱‌هزار و ۷۰۰تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۱۸۲‌هزار و ۵۰۰تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش ۱۰۷‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی از این بازار انجامید.

برتری تقاضا نسبت به عرضه در رینگ آهن‌‌‌اسفنجی باعث شد تا متقاضیان برای کسب سهم از این محصول دست به رقابت قیمتی با یکدیگر بزنند؛ به‌‌‌نحوی که میانگین نرخ فروش این محصول به ۱۲‌هزار و ۲۴۰تومان رسید. به این ترتیب تقاضا باعث افزایش ۶/ ۴درصدی نرخ تمام‌شده این محصول شد.  از هفته پایانی شهریورماه مجددا خرید آهن‌‌‌اسفنجی از رینگ صنعتی بورس‌کالا منوط به داشتن کد بهین‌‌‌یابی شد، اما این الزام به رکود این بازار نینجامید.

رونق نسبی در رینگ گندله


واحدهای معدنی کشور در دومین هفته از مهرماه بالغ بر ۵۸۵‌هزار تن گندله آهن را در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۲۹۶‌هزار تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۲۴۳‌هزار تن گندله آهن از این بازار منجر شد.  قیمت پایه این محصول برای عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران برابر ۴‌هزار و ۶۳۷تومان تا ۴‌هزار و ۶۸۴تومان تعیین شد؛ برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۲۹۶‌هزار تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۲۴۳‌هزار تن گندله از این بازار انجامید.  روز شنبه هشتم مهرماه بالغ بر ۵۰۵‌هزار و ۸۰۰تن کنسانتره آهن با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۳‌هزار و ۳۷۰تومان تا ۳‌هزار و ۵۷۰تومان عرضه شد.

میزان تقاضای ثبت‌شده برای این محصول محدود و برابر ۲۶۰‌هزار تن بود که در نهایت به فروش ۱۵۰‌هزار تن کنسانتره آهن از این بازار با میانگین قیمت ۳‌هزار و ۵۸۰تومان انجامید. در حالی که تقاضا برای اغلب محصولات کنسانتره آهن محدود بود، استقبال خوبی از کنسانتره آهن شرکت گهر زمین شد و تمامی محصول این شرکت با رقابت قیمتی معامله شد. تقاضا برای کنسانتره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز خوب بود، اما محصول سایر واحدهای فرآوری در این بازار بدون مشتری ماند.

تاریخ:1402/07/10

منبع:اکوایران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

آهن‏‏‌اسفنجی؛ کالای مشتری‏‏‌پسند بورس‌کالا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *