بازار فولاد طی دوهفته اخیر، تحت‌تاثیر جنگ در خاورمیانه، با افت و خیز همراه بود؛ به طوری که معاملات هفته گذشته در رینگ صنعتی بورس‌کالا همراه با افزایش قیمت با استقبال بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای مواجه شد. این در حالی است که در معاملات هفته جاری با پیش‌بینی فروکش شرایط جنگی، نوردکاران از خرید شمش فولادی عقب‌‌‌نشینی کرده و به انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار فیزیکی نشسته‌‌‌اند. با وجود رکود در بخش مسکن و شرایط بازارهای بین‌المللی و داخلی پیش‌بینی می‌شود بازار فولاد نیز طی ماه‌‌‌های آینده در شرایط رکود به سر ببرد و کاهش تقاضا به همراه افت قیمت در افق این بازار قابل تصور است.

معاملات تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران در هفته جاری تحت‌تاثیر آینده اتفاقات منطقه از تب و تاب افتاده و رینگ صنعتی شمش فولاد نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. از این‌رو بازار فیزیکی روز دوشنبه ۲۴مهرماه میزبان ۲۸۵‌هزار و ۱۳۵تن شمش فولادی بود که با تقاضایی در حدود ۱۶۸‌هزار و ۶۵۰تن مواجه شد که از این میزان حدود ۱۰۴‌هزار و ۴۰۵تن مورد معامله قرار گرفت و به عبارت بهتر ۳۶.۶‌درصد از میزان عرضه به فروش رسید. معاملات رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز دوشنبه ۲۴مهرماه نشان می‌دهد که دادوستد شمش‌‌‌های فولادی با میانگین قیمت ۱۹‌هزار و ۱۱۳تومان به ازای هر کیلوگرم انحام شده که این رقم نسبت به میانگین قیمت ۱۹‌هزار و ۴۰۰تومانی برای فروش هر کیلوگرم شمش در روز دوشنبه ۱۷مهرماه حدود ۳درصد با کاهش قیمت همراه بوده است. عرضه‌‌‌های انواع شمش فولاد در بازار فیزیکی روز ۲۴مهرماه در بازه قیمت پایه ۱۸‌هزار و ۲۰۰تومان تا ۱۹‌هزار و ۵۹تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شد. سقف و کف قیمت پایه نسبت به سقف و کف قیمت در هفته قبل کاهش جزئی داشت.

فولاد خوزستان به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان و عرضه‌‌‌کنندگان مهم شمش فولاد در بازار داخل، روز گذشته ۴۵‌هزار تن شمش فولادی را در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه کرد که برای این محصول تنها تقاضای ۱۵‌هزار و ۵۰۰تنی به ثبت رسید و در نهایت ۴هزار و ۵۰۰تن از این میزان به فروش رفت. عدم‌استقبال نوردکاران از عرضه شمش فولاد خوزستان از رکود سنگین حاکم بر معاملات این بخش حکایت دارد.  بررسی‌‌‌های دوهفته اخیر بازار فیزیکی نشان می‌دهد که اوج‌‌‌گیری آتش جنگ در منطقه خاورمیانه موجب افزایش نرخ ارز شد؛ اما اوج‌‌‌گیری نرخ ارز تاثیر چندانی بر میزان خرید و فروش معاملات شمش فولاد در بورس‌کالا نداشته و بازار فیزیکی بدون توجه به افزایش نرخ ارز و اتفاقات اخیر در جهان با آرامش به مسیر خود ادامه می‌دهد و معاملات شمش فولادی در روز دوشنبه ۲۴مهرماه با افت قیمت نسبت به هفته پیش همراه بوده و کاهش ۳.۳۵درصدی را به ثبت رسانده است.


رونق شمشی‌‌‌ها ادامه‌دار نشد


بررسی‌‌‌ معاملات دو هفته متوالی تالار صنعتی و معدنی نشان می‌دهد که میزان عرضه در روز ۱۷مهرماه ۲۷۷‌هزار تن بود که از این میزان ۱۹۰‌هزار و ۵۰۰تن مورد معامله قرار گرفت. در واقع رینگ صنعتی هفته گذشته تحت‌تاثیر جنگ در خاورمیانه با رونق معاملات همراه بود و وضعیت پیش‌آمده موجب شد تا نوردکاران با پیش‌بینی میان‌مدت خود برای ادامه جنگ میزان خریدهای خود را افزایش دهند و از این‌رو میزان معاملات هفته منتهی به ‌روز جمعه ۱۴مهرماه حدود ۴۰‌درصد افزایش را به ثبت رساند، اما این رشد حجم معاملات افزایش قیمت را در این بازار به همراه نداشت. رونق رینگ شمش در هفته جاری ادامه‌دار نشد. معاملات بازار فیزیکی هفته جاری از فروکش میزان معاملات حکایت دارد؛ چراکه پیش‌بینی‌‌‌ها نشان می‌دهد آتش جنگ در حال فروکش است و از این‌رو نوردکاران استقبال قابل‌توجهی از عرضه‌‌‌های بورس‌کالا نکردند؛ چراکه قیمت تمام‌شده به زیان نوردکاران خواهد بود.

فروکش صعود نرخ ارز بر رکود فولادی‌‌‌ها افزود


صعود نرخ ارز با حمایت اخبار جنگ ادامه‌‌‌دار نبود و از اواسط هفته گذشته شاهد افت نرخ ارز در بازار آزاد هستیم. شرایط بازار از عقبگرد نرخ ارز حمایت کرده و این موضوع به فروکش تقاضا در رینگ کالایی منجر شده است. همچنین نزدیک شدن به فصل سرما و وجود جنگ در منطقه  موجب شده است تا بازار با شرایط بی‌‌‌ثباتی همراه باشد و از این‌رو میزان تقاضا برای شمش فولادی در رینگ صنعتی بورس‌کالا نیز روند کاهشی به خود گرفته است. اگر فرض کنیم با کوچک‌ترین اتفاق در دنیا نرخ ارز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و این امر موجب تشنج در بازارهای داخلی می‌شود که اکنون چنین اتفاقی برای بخش فولاد رخ داده است. در چنین شرایطی دو احتمال قطع برق تحت‌تاثیر کمبود برق در نیروگاه‌‌‌های گازی و بازار آهن اسفنجی می‌‌‌توانند به عنوان محرک بازار عمل کنند و به جز این دو مورد هیچ مولفه خوش‌بینانه‌‌‌ای برای بهبود و رونق بازار در آینده وجود ندارد. در معاملات هفته جاری حدود ۲۵‌درصد از میزان عرضه مورد معامله قرار گرفت، این در حالی است که قیمت پایه عرضه در روز ۲۴مهرماه با کاهش همراه بوده است.


پیش‌بینی‌‌‌ها نشان می‌دهد در صورتی که اتفاق خاصی در منطقه نیفتد و شرایط با همین روند پیش برود، طی هفته‌‌‌های آینده میزان تقاضا در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران همچنان کاهشی خواهد بود و با افت تقاضا از میزان رقابت نیز کاسته خواهد شد، از این‌رو در معاملات آتی قیمت نیز مسیر کاهشی را در پیش خواهد گرفت. در حال حاضر نیز خریدار واقعی در بازار وجود ندارد و برای رونق معاملات خرید به صورت اعتباری انجام می‌شود و بازار در حال مهار شرایط بازارساز برای جلوگیری از افزایش قیمت‌هاست. کاهش قیمت دلار ظرف یکی دو روز گذشته موجب شده است تا در رینگ صنعتی ۲۴مهرماه خریداران از خرید عقب‌‌‌نشینی کنند و با توجه به عدم‌ثبات اقتصادی و جنگ‌‌‌های حاکم بر منطقه به انتظار کاهش قیمت نشسته‌‌‌ و از هر گونه معامله انصراف داده‌‌‌اند.خریداران چشم‌‌‌انتظار کاهش قیمت هستند، در نتیجه بازار فولاد در تعطیلی به سر می‌‌‌برد. در آینده نوسان نرخ ارز یا معاملات آهن اسفنجی موجب رونق گرفتن بازار فولاد می‌شود، اما به طور کلی هیچ افق روشنی برای بازار فولاد در فصل سرما و هفته‌‌‌های آتی مشاهده نمی‌شود.

تاریخ:1402/07/25

منبع:دنیای اقتصاد

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

آیا خواب زمستانی فولاد شروع شد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *