افزایش انتظارات تورمی همچنان مهم‌ترین عامل موثر در بازار فولاد به‌ حساب می‌آید، به‌ طوری که میانگین قیمت معاملات شمش فولاد، در هفته سوم اسفند ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۸ ‌درصد افزایش داشته‌ و ۹۱ ‌درصد شمش‌‌‌‌‌‌های عرضه ‌شده به‌ فروش رسیده ‌است.

محدودیت در بخش انرژی موجب کاهش تولید در صنایع فولادی شده و از این ‌رو تحویل سفارش‌ها در زمان تعیین ‌شده انجام نمی‌شود. در این میان، ابلاغیه جدید وزارت صمت مبنی ‌بر اینکه کل ارز حاصل از صادرات در سال ‌آینده باید به نرخ نیما عرضه شود، فعالان فولادی را نگران کرده و آینده این صنعت در هاله‌‌‌‌‌‌ای از ابهام قرار گرفته ‌است.

هفته گذشته نوسان نرخ ارز محرک اصلی بازار فولاد به‌ حساب می‌‌‌‌‌‌آمد و از این ‌رو قیمت‌های محصولات زنجیره فولاد با افزایش قیمت همراه بودند. بیشتر کارخانه‌‌‌‌‌‌های تولید کننده مقاطع طویل با مشکل کمبود مواد اولیه و به ‌عبارت بهتر شمش مواجه بودند و از این‌ رو میزان تقاضا برای شمش در تالار صنعتی و معدنی بورس‌ کالا افزایش یافت.

این در حالی است که بسیاری از واحدهای تولیدی با محدودیت‌های انرژی همراه هستند و از طرفی این موضوع موجب کاهش تولید شمش در کارخانه‌‌‌‌‌‌ها نیز شده که موجب ‌شده تحویل سفارش‌ها در ماه پایانی سال ‌به تعویق بیفتد. این التهاب به بازار میلگرد نیز سرایت کرد به‌ طوری که روز چهارشنبه ۹ اسفند چیزی حدود ۴۰ ‌درصد از میلگردهای عرضه‌ شده مورد معامله قرار گرفت که بیشتر خریدها به دلیل کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی به ‌صورت اعتباری انجام شد.

از طرفی طی بخشنامه وزارت صمت مبنی ‌بر اینکه کل ارز حاصل از صادرات باید به نرخ نیما عرضه شود در روز چهارشنبه ۹ اسفند ابلاغ شد و از این‌ رو صادرات زنجیره فولاد تحت‌تاثیر اثرات منفی این اقدام قرار خواهد گرفت و می‌توان گفت که این وزارتخانه در تلاش است که قیمت فولاد را در همین سطح نگه دارد که این موضوع به زیان صادرات این صنعت خواهد بود.

پی بینی معاملات شمش در دو هفته آینده 

طی دو هفته آینده پیش‌بینی می‌شود که معاملات شمش با همین شرایط انجام شود و برای سال ‌آینده با وجود افزایش حقوق و دستمزدها و شروع محدودیت‌های برق و همچنین وضعیت حامل‌های انرژی وضعیت صنعت فولاد نامعلوم خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که این زنجیره با چالش‌های جدی کمبود نقدینگی همراه باشد.

تالار صنعتی و معدنی بورس ‌کالای ایران روز شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ میزبان عرضه ۴۹ ‌هزار ‌تن آهن اسفنجی بود که با توجه به‌ ثبت تقاضای ۱.۴ برابری نسبت به عرضه، ۱۰۰ ‌درصد عرضه‌ها مورد معامله قرارگرفت.

قیمت میانگین موزون هر کیلوگرم آهن اسفنجی در معاملات اخیر نسبت به هفته گذشته ۰.۴ ‌درصد کاهش داشت و به ۱۳ ‌هزار و ۴۴۹ ‌تومان رسید. به ‌عبارت بهتر روز شنبه کمترین حجم عرضه آهن اسفنجی طی دو سال ‌گذشته به ‌ثبت رسید‌که این افت عرضه به دلیل کاهش میزان تولید آهن اسفنجی تحت‌تاثیر محدودیت گاز بسیاری از واحدهای احیای مستقیم بود، بنابراین حجم تقاضا نیز با محدودیت‌های اعمالی، به کمترین میزان دوساله خود رسید ‌تا به همین واسطه قیمت آهن اسفنجی در بورس‌کالا کنترل شده و در سطح ۱۳ ‌هزار و ۴۰۰ ‌تومان به ازای هر کیلوگرم ‌تومان باقی‌ بماند.

بررسی معاملات بازار فیزیکی شمش فولاد در سومین هفته اسفند ماه نشان می‌دهد که نسبت حجم معاملات به عرضه این محصول از ۸۳ ‌درصد در دومین هفته اسفند ماه به ۹۱ ‌درصد افزایش داشته ‌است که ۸ ‌درصد افزایش را گزارش می‌کند؛ این در حالی است ‌‌‌‌‌‌که حجم عرضه این محصول میانی فولادی در روز ۱۴ اسفند نسبت به ۷ اسفند،  ۱۸ ‌درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بررسی معاملات روز دوشنبه ۱۴ اسفند نشان می‌دهد که بورس ‌کالا میزبان عرضه بیش از ۱۶۶ ‌هزار و ۷۱۳ ‌تن شمش بود که با توجه به تقاضای ۱.۹ برابری چیزی حدود ۹۱ ‌درصد از عرضه‌ها مورد معامله قرارگرفت. قیمت میانگین موزون شمش در معاملات روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۲۱ ‌هزار و ۱۷۲ ‌تومان به ازای هر کیلوگرم بود که افزایش ۱.۴۷ ریال را نسبت به هفته گذشته گزارش می‌کند.

همچنین بررسی رینگ فیزیکی نشان می‌دهد که میزان عرضه و معاملات در روز ۱۴ اسفند ماه نسبت به هفته پیشین به ترتیب ۱۸ ‌درصد و ۷ ‌درصد کاهش داشته‌‌‌‌‌‌اند. قیمت پایه تعیین ‌شده برای عرضه‌های شمش روز ۱۴ اسفند در بازه ۱۹ ‌هزار و ۷۰۰ ‌تومان تا ۲۰ ‌هزار و ۹۸۱ ‌تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد.

میانگین قیمت پایه شمش در روز معاملاتی ۱۴ اسفند ۲۰ ‌هزار و ۳۴۰ ‌تومان به ‌ثبت رسید‌ که نسبت به هفته گذشته ۱.۱ ‌درصد رشد را گزارش می‌کند. در میان عرضه‌‌‌‌‌‌کنندگان شمش شرکت فولاد خوزستان چیزی حدود ۲۵ ‌هزار ‌تن شمش عرضه کرد که با تقاضای ۳۵ ‌هزار و ۳۰۰ تنی مواجه شد و ۲۳ ‌هزار ‌تن از شمش عرضه ‌شده با میانگین قیمت ۲۱ ‌هزار و ۵۱۳ ‌تومان به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت.

شمش با میانگین قیمت ۲۳ ‌هزار‌تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار فیزیکی مورد معامله قرار گرفت که با احتساب هزینه حمل و تولید کف قیمت میلگرد به ۲۶ ‌هزار توان به ازای هر کیلوگرم می‌رسد. با توجه به این موضوع که وزارت صمت اعلام کرده است که در سال‌ آینده کل ارز صادرات باید با نرخ ارز نیمایی انجام شود، انگیزه‌‌‌‌‌‌ای برای صادرات وجود نخواهد داشت و همه محصولات مجددا به بازار داخلی بازخواهند گشت و با ادامه این شرایط پیش‌بینی‌‌‌‌‌‌ می‌شود در اوایل سال ‌آینده بازار منفی شود.

تاریخ:1402/12/21

منبع:افق تهران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

آینده مبهم صنعت فولاد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *