گسترش همکاری شرکت های فولاد مبارکه و مجتمع صنعتی فولاد اسفراین

گروه شرکت‌ها : مدیرعامل شرکت فولادمبارکه به همراه جمعی از معاونان و مدیران این شرکت با حضور در مجتمع فولاد اسفراین توسعه همکاری‌های دو شرکت و استفاده از توانمندی و ظرفیت‌های موجود را در تکمیل بیش از پیش زنجیره فولاد مورد تاکید قرار داد. حمیدرضا عظیمیان با اشاره به پروژه نوردگرم شماره۲ شرکت فولادمبارکه گفت: از آنجا که فولاد اسفراین در تامین بخشی از قطعات اصلی فولادسازان شناخته شده، بر آن شدیم تا در این بازدید زمینه همکاری بیش از پیش دو شرکت را برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های سازندگان داخلی بررسی کنیم. مدیرعامل شرکت فولادمبارکه در مورد سطح همکاری‌های فولادمبارکه و فولاد اسفراین تصریح کرد: در قرارداد احداث ابرپروژه ۲/ ۴ میلیون تنی نورد‌گرم۲ به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که حدود ۵۴درصد این طرح عظیم با ارزش ۵ هزار میلیارد تومان در داخل کشور و ۴۶درصد آن توسط یک شرکت خارجی ساخته شود. وی تاکید کرد: به‌خاطر داشته باشیم در قرارداد قبلی احداث پروژه نوردگرم۲ با شرکت‌های سازنده اروپایی، فقط ۲۷ درصد تجهیزات از محل تامین داخل در نظر گرفته شده بود که به‌دلیل تحریم‌های ثانویه، آن قرارداد منتفی شد و در قرارداد جدید با رویکرد ساخت حداکثری در داخل کشور سهم داخلی‌سازی به ۵۴درصد افزایش یافت که این امر استراتژی و اراده فولادمبارکه برای تکیه بر دانش فنی مهندسان، کارشناسان و سازندگان داخلی را نشان می‌دهد.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولادهای آلیاژی

منبع دنیای اقتصاد

رشد تولید فولاد خام ایران بیش از 20برابر رشد جهانی

شد تولید فولاد خام ایران بیش از ۲۰ برابر رشد جهانی به ثبت رسید. بر این اساس طی ژانویه ۲۰۲۰ میلادی تولید فولاد خام ایران شاهد رشد ۴۶.۷ درصدی و تولید جهانی این محصول تنها۲.۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ایران ۲میلیون و ۸۹۵ هزارتن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته (یک میلیون و ۹۷۱ هزارتن) ۴۶.۷ درصد افزایش یافت.

این در حالی است که این میزان رشد تولید بیش از ۲۰ برابر رشد تولید جهانی طی ژانویه ۲۰۲۰ میلادی است.

تولید ۶۴ کشور فولادساز جهان طی ژانویه تا سال جاری میلادی ۱۵۴ میلیون و ۴۳۶ هزارتن ثبت شد که حاکی از رشد ۲.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این رقم در ژانویه سال گذشته ۱۵۱ میلیون و ۲۲۸ هزار تن ثبت شد.

طی ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب چین با تولید ۸۴ میلیون و ۲۶۹ هزارتن، هند با ۹ میلیون و۲۲۸ هزار تن، ژاپن با ۸ میلیون و ۲۲۴ هزار تن، آمریکا با ۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تن و روسیه با ۶ میلیون تن ۵کشور برتر فولادساز جهان بودند.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

منبع: خبرگزاری مهر

ضرورت نگاه صنعت فولاد به تامین نیاز داخل

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، بر اساس آمار منتشر شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع تولید فولاد کشور با رشد 9 درصدی نسبت به دوره چهار ماهه نخست سال گذشته به 9 میلیون و 438 هزار تن در چهار ماهه نخست سال 99 رسیده است.

طبق آمارهای انجمن فولاد، تولید فولاد میانی کشور در دوره چهار ماهه نخست سال 99، 9 میلیون و 483 هزار تن بوده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، 5 میلیون و 562 هزار تن و سهم اسلب، 3 میلیون و 921 هزار تن بوده است. تولید بیلت و بلوم در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 8 درصدی و تولید اسلب، رشد 10 درصدی را تجربه کرده است.

در چهار ماهه نخست سال جاری، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد 5 درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در چهار ماه نخست امسال، 7 میلیون و 257 هزار تن بوده است.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

تولید مقاطع طویل فولادی با رشد 11 درصدی نسبت به چهار ماه نخست سال گذشته، به 3 میلیون و 697 هزار تن رسیده است. از میان مقاطع طویل فولادی، تولید میلگرد و تیرآهن رشد 12 درصدی و تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع، کاهش 3 درصدی را تجربه کرده است.

میزان تولید ورق گرم در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک درصد رشد داشته و به 3 میلیون و 51 هزار تن رسیده است است. تولید ورق سرد با رشد 4 درصدی به 904 هزار تن و تولید ورق پوششدار با کاهش 12 درصدی به 470 هزار تن رسیده است. مجموع تولید مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش 1 درصدی به 3 میلیون و 560 هزار تن رسیده است.

تولید آهن اسفنجی در دوره چهار ماهه نخست سال جاری با رشد 12 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 10 میلیون و 581 هزار تن رسیده است. رشد تولید آهن اسفنجی در چهار ماهه ماه نخست امسال بیش از رشد تولید فولاد میانی بوده است که این نکته امیدوارکننده‌ای است. سال گذشته، زنجیره فولاد با مشکل کمبود آهن اسفنجی روبرو بود.

با این وجود همچنان صنایع پایین دستی کشور که از فولاد به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند، بر این باورند که تامین این مواد با مشکلاتی مواجه شده است و صنایع فولادی به جای تامین داخل اقدام به صادرات می‌کنند.

برخی بر این باورند که در سال گذشته، میزان تولید ورق گرم ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود که از این میزان سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن وارد بورس شد و ۴ میلیون و ۷۰ هزار تن در خارج از بورس عرضه شده است در حالی که تولیدکنندگان فولاد، برای عرضه خارج از بورس مجوز ندارند.

در این راستا همچنین گفته می‌شود که برخی از صنایع تا 75 درصد نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت‌های گزاف تهیه می‌کنند که این مساله هزینه بسیار زیادی برای صنایع پایین دستی ایجاد کرده است.

با این وجود همچنان با تکیه بر موضوع ارزآوری صنایع فولادی همچنان صادرات را در اولویت خود قرار می‌دهند و تلاش خاصی برای توسعه صنایع پایین دستی در راستای جهش تولید صورت نمی‌گیرد.

این مساله بدون شک با محورهای اقتصادی کشور مانند ایجاد اشتغال و جهش تولید، مغایرت دارد و حتی در برخی موارد می‌تواند منجر به تعطیلی کارگاه‌ها شود.

از این رو ضرورت در اولیت قرار گرفتن تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی و بازار داخل توسط تولیدکنندگان فولاد، بیش از هر زمانی حس می‌شود

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

منبع : خبرگزاری برنا

صادرات فولاد منوط به رعایت کف عرضه در بازار داخل می شود

ه گزارش بازار به نقل از صدا و سیما، جعفر سرقینی در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار داشت: با این بخشنامه واحدهای تولیدی فولاد که صادرات را به عرضه داخلی ترجیح می‌دهند جلوی صادراتشان گرفته می‌شود تا هم این محصول در بازار داخلی فراوان شود و هم قیمتش کاهش یابد و به این ترتیب شصت درصد تولید کارخانجات باید در بورس عرضه شود.

وی خاطر نشان کرد: اولویت جهش تولید است و این موضوع از طرف بنده دنبال خواهد شد.

سرقینی اظهار داشت: تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز روزمره و فراوانی آن هم مورد تاکید وزارت صمت است و هم رئیس جمهور بر آن تاکید دارد.

وی با اشاره به تامین ماسک به وفور و با قیمت مناسب در روزهای پیش رو تاکید کرد: هیچ کسری در مورد ذخایر راهبردی نداریم و ذخایر استراتژیک کافی است و مشکلی نیست، فراوانی کالا ادامه می‌یابد و باید روی قیمت‌ها کار کنیم تا به مردم فشار نیاید.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

منبع:قطره

افزایش جهانی فولاد

افزایش جهانی قیمت فولاد

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، همزمان با  نوسانات قیمت ارز و افزایش جهانی قیمت فولاد، قیمت ورق نیز با افزایش همراه شد؛ در حالی که همچنان تلاش برای رسیدن به آرامش در این بازار مشهود است. اگرچه عرضه اسلب در بورس به عنوان یکی از راهکارهای ایجاد آرامش در بازار ورق صورت گرفت اما قیمت‌گذاری آن با نرخ بالا فروش این محصول در بورس را زیر سوال برد.
از اردیبهشت ماه امسال با ابطال معاملات، التهابات بازار ورق نیز آغاز گردید و قیمت ها در مدار صعودی قرار گرفت. از تلاش های صورت گرفته در خصوص ایجاد تعادل در قیمت ها می توان به عرضه اسلب در بورس و ایجاد وضوح در میان خریداران اسلب که تولیدکنندگان ورق فولادی بودند اشاره نمود؛ همچنین آزاد کردن بازار عرضه و تقاضا در تعیین قیمت ها تأثیر گذاراست.
در بازه زمانی ۴ ماهه پس از آنکه  دریافت کنندگان ورق و واحدهای پایین دستی به قیمت‌گذاری‌ها و تعیین سهمیه‌ها اعتراض کردند، اسلب پس از یک توقف ۲ ساله بار دیگر در بورس کالا عرضه گردید که با عدم استقبال همراه گشت. قیمت‌گذاری‌های اولیه درشرایطی بودند که اسلب در بورس کالا بیش از ۸۵۰۰ تومان قیمت گذاری گردید در حالیکه ورق نیز در همان رده قیمتی در بورس عرضه شد. پیش از آن نیز متقاضیان اسلب بسیار محدود بودند بطوری که در عرضه اولیه  که بالغ بر ۱۲۰ هزار تن عرضه از طرف  شرکت‌های مختلف بود، کمتر از ۱۰ هزار تن تقاضا ثبت گردید. نا گفته نماند که فعالان بازار این اختلاف را با قیمت‌گذاری نادرست بورس ارتباط دادند. 
برای دومین عرضه اسلب نیز شرایط به همین نحو بود و میزان بسیار محدودی از تقاضا ثبت گردید. عده‌ ای معتقدند روند قیمت گذاری و تقاضای بسیار کم منجر به خروج دوباره اسلب از بورس خواهد شد. عرضه اسلب در بورس مزایایی نیز به همراه داشت که تلاش برای کنترل قیمت‌ها در بازار ورق و الزام دریافت کنندگان به عرضه ورق تولید شده، از جمله مزایایی هستند که در صورت رسیدن به موفقیت در این زمینه شاهد خواهیم بود.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

منبع: آهن پرایس

بازار فولاد در محاصره مشکلات متعدد

بازار فولاد در محاصره مشکلات متعدد

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، در همه کشورهای دنیا وقتی کاهش ارزش واحد پول ملی رخ می‌دهد، فرصتی مناسب برای بهره‌گیری صادرکنندگان از ما به ‌التفاوت پول داخلی و ارز بین‌المللی ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه هم بخش معدن و هم فولاد هر دو از درجه اهمیت بالایی برخوردارند و زنجیره‌ وار به هم مرتبط هستند؛ از این رو فعالیت صادراتی در هر دو بخش می‌تواند برای بازرگانان حائز اهمیت باشد.

اگر چه روال فعالیت بازرگانی در حوزه معدنی زنجیره ارزش نسبت به بخش فولادی تفاوت‌ هایی دارد، در حوزه فولاد قیمت جهانی مد نظر فعالان حوزه قرار می‌گیرد و از این رو در کار بازرگانی می‌توان با مذاکره بیشتر با خریداران آنها را مجاب کرد که قیمت جهانی را به عنوان مرجع ملاک نظر خود قرار دهند. حال میتوان گفت تفاوت دیگر در مورد صادرات محصولات معدنی این است که عایدی صادر کنندگان مواد معدنی این بخش از زنجیره بسیار کمتر از آن چیزی است که تصور می‌شود؛ به طوری که  حتی به واسطه این عایدی  قادر نیستند که در فرآیند‌های توسعه‌ای در بخش معدنی زنجیره ارزش به انجام سرمایه‌ گذاری اقدام کنند. البته مشکل اساسی در سطح کلان اقتصاد تحریم‌ ها است و شاهد این موضوع هستیم که این تحریم‌های ظالمانه روز به روز حادتر می‌شود. از طرفی چین به عنوان شریک تجاری ایران مدتی است در رابطه با خرید محصولات معدن و صنایع معدنی همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهد. 

اخیرا نیز مشاهده می‌شود که بسیاری از کشتی‌های ایرانی ‌حامل فولاد و محصولاتی نظیر مشتقات سنگ‌ آهن برای تخلیه بار دچار مشکل شده‌اند. این مساله بیشتر در صادرات محصولات معدنی اثرگذار است؛ به طوری که دیده شده که در صادرات کالاهای کانتینری مثل ماده معدنی کروم به مقصد چین، صادرکنندگانی که از کشتی‌های ایران استفاده می‌کنند، هنگام تخلیه بار با مشکل مواجه می‌شوند. هنگامی ‌که صادرات محصولات معدنی به مشکل برمی‌خورد، برای تولیدکننده محصولات معدنی نیز مشکل ایجاد می‌شود.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

منبع:آهن پرایس

تاثیر کرونا بر بازار فولاد ایران و جهان

گسترش کاهش تقاضای جهانی فولاد

از دو ماه گذشته ما شاهد گسترش کاهش تقاضای جهانی فولاد هستیم. خریداران به دو دلیل اقدام جدی برای معامله در خصوص محصولات فولادی انجام ندادند :

الف – احتمال افت بیشتر قیمت ها در روزها و هفته های آینده

ب – تردید نسبت به چشم انداز بازار پسا کرونا

پیامدهای این بیماری به یک رخداد غیر قابل پیش بینی تبدیل شده است و همه گیری این ویروس موجب شده که بسیاری از فعالیت های اقتصادی به استثناء مواد خوراکی و بهداشتی – دارویی تقریبا به حالت تعلیق در آید در جدیدترین اخبار منتشره واحدهای معروف و بزرگی چون آرسلور ، mmk و … خبر از تعطیلی موقت و یا کاهش شیفت تولید داده اند. زمینه اشتغال در چنین وضعیتی با ابهاماتی همراه شده است. آمار چند روز گذشته آمریکا نشان از افزایش حدود ۳ میلیونی ارتش بیکاران اقتصادی در این کشور را می دهد که عدد بزرگی است. این روند قطعا به سازمان هایی چون بیمه، مالیات، موسسات کاریابی و در نهایت به دولت های مرکزی فشار آورده و آسیب زا خواهد بود.

به نظر می رسد که اپیدمی کرونا به همین جا ختم نشده و در آینده نزدیک بحران های کوچک و بزرگ دیگری را با خود همراه خواهد کرد بحران هایی چون اشتغال، نقدینگی، مشکلات بودجه ای، عدم اعتماد مشتریان، ناکارآمدی دولت ها و… شاید همانند نیمه دوم سال ۲۰۰۸ و ابتدای سال ۲۰۰۹ ، چینی ها بتوانند از طریق سرمایه گذاری مجددا به ارتقاء رشد اقتصادی جهان کمک کنند. هم اینک نیز برخی تزریقات نقدینگی به اقتصاد کشورها در حال انجام است اما افزایش نقدینگی خود مشکل ساز خواهد بود اما در عرصه تولید هنوز برخی کارشناسان به سال آینده میلادی امیدوار بوده و معتقدند که کاهش ۷ تا ۱۲ % تولید فولاد در سال جاری که اجتناب ناپذیر خواهد بود با خروج بحران کرونا، به سرعت جبران خواهد شد. علی ایحال در حال حاضر قیمت ها به روند نزولی خود با شیب کند ادامه خواهد داد و صادرات محصولات فولادی کاهش خواهد یافت.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولادهای آلیاژی

منبع: مرکزآهن

ظرفیت تولید فولاد بخش خصوصی به 50درصد کاهش یافت

آران و بیدگل – عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: ظرفیت تولید فولاد بخش خصوصی در حال حاضر به ۵۰ درصد کاهش یافته است که با تداوم شرایط، مجبور به تعدیل بیشتر نیروی کار خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد خوروش پیش از ظهر شنبه، در حاشیه بازدید از مجتمع فولاد کویر در شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: رکود صنعت فولاد کشور به ویژه در بخش خصوصی به علت مشکل در تأمین مواد اولیه است که امیدواریم هر چه زودتر برطرف شود.

وی  افزود: صادرات بی رویه شمش و مواد اولیه فولادی توسط شرکت های بزرگ دولتی موجب شده است که شرکت های فولاد بخش خصوصی با کمبود مواد اولیه مواجه شوند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ادامه داد: تفاوت قیمت جهانی فولاد بین ایران و خارج از کشور افزایش یافته است و شرکت‎های تولید مواد اولیه فولاد ترجیح می‎دهند به جای اینکه شمش و مواد اولیه فولاد را به شرکت‎های داخلی بفروشند به خارج از کشور صادرات داشته باشند، تا سود بیشتری ببرند.

وی با اشاره به اینکه کمبود و افزایش نرخ مواد اولیه برای تولیدکنندگان بخش خصوصی تبعات زیادی دارد، گفت: در حال حاضر افزایش قیمت شمش در بازار داخلی باعث کاهش مصرف شده و میزان خریداران داخلی را به نسبت خارجی به حداقل کاهش داده که در نتیجه آن تعداد زیادی از کارخانه های فولاد داخلی با مشکل روبرو شدند.

واحدهای دولتی تولید فولاد کشور به مشتریان خارجی ارزان فروشی می کنند

خوروش تاکید کرد: اگر همه ما با همدلی و همزبانی بنا بر تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی عمل کنیم می توانیم بسیاری از مشکلات صنعت فولاد کشور را برطرف کنیم و دیگر شاهد خام فروشی محصولات فولادی به خارج از کشور به جای حمایت از تولید داخل نخواهیم بود.

وی همچنین بیان کرد: واحدهای دولتی تولید فولاد به علت هایی از جمله بالا بودن تولید و پایین بودن قیمت تمام شده و داشتن دفاتر بین المللی، محصولات خود را با قیمت پایین تر عرضه می کنند که در نتیجه توان رقابت را از بخش خصوصی می گیرند.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد کشور اضافه کرد: بخش خصوصی از گذشته تاکنون، خود را در کنار دولت دیده است تا کشور از چالش های ناشی از تحریم عبور کند و در حال حاضر هم  آمادگی همکاری همه جانبه با دولت جهت عبور از شرایط فعلی هستند.

گفتنی است، با حضور عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور، مجتمع فولاد کویر در آران و بیدگل با ظرفیت ۳۵۰ هزار تن در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسید.

این مرکز صنعتی یکی از کارخانه های مدرن بخش خصوصی در کشور است که بر اساس آمار های موجود در سال گذشته بیشترین تولید مقاطع طویل و همچنین بیشترین صادرات به کشور های منطقه را داشته است.

گفتنی است از ماه قبل تاکنون به دلیل مشکلات در مواد اولیه و نبود سود کافی این شرکت حدود ۵۰ نفر از پرسنل و کارگران خود را اخراج کرده است که پیش بینی می شود با ادامه روند رکودی در بازار، تعداد کارگر اخراجی به ۲۰۰ نفر هم برسد.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولاد های آلیاژی

منبع : خبرگزاری مهر

ایرادهای مرکز پژوهش های مجلس به قیمتگذاری فولاد

مرکز پژوهش‌های مجلس، دخالت دولت در قیمتگذاری را دلیل عدم توازن زنجیره فولاد دانسته و آزادسازی قیمت محصولات حلقه‌های مختلف آن را، بهترین سناریو برای ایفای نقش تنظیم‌گری دولت عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش اخیر خود به بررسی نقش تنظیم گری دولت در توازن زنجیره فولاد کشور پرداخته و دخالت‌های دولت در قیمت گذاری دستوری را سیاستی ناکارآمد و یکی از دلایل ریشه‌ای عدم توازن این زنجیره دانسته و آزادسازی قیمت محصولات حلقه‌های مختلف این زنجیره را بهترین سناریو برای ایفای نقش تنظیم گری دولت عنوان کرده است.

بر اساس بررسی‌های انجام شده در این پژوهش، از منظر تأمین مواد اولیه مورد نیاز در زنجیره ارزش فولاد، عوامل مختلفی می‌تواند توازن زنجیره فولاد را به هم بزند. در این گزارش تاکید شده که در شرایط کنونی، از جمله مهم‌ترین این عوامل می‌توان به صدور مجوزهای خارج از طرح جامع، عدم تحقق ظرفیت‌های پیش بینی شده، رونق واسطه گری، احتکار و صادرات مواد معدنی و شمش فولاد اشاره کرد؛ البته این عوامل در شرایطی اثرگذار هستند که دخالت دولت در قیمت گذاری مواد معدنی و فلزی انجام شود.

بر این اساس، در صورتی که با آزادسازی قیمت‌ها و کاهش شکاف بین قیمت‌های جهانی و داخلی، اثر تعداد زیادی از این عوامل در توازن زنجیره حذف خواهد شد. همچنین در طول سال‌های اخیر دولت برای کنترل قیمت فولاد و محصولات فولادی در داخل کشور، مجموعه‌ای از اقدامات را انجام داده است که به دلیل ناکارآمدی و نتیجه بخش نبودن هر کدام از اقدامات، مجبور به صدور بخشنامه یا مصوبه دیگری شده است. این رویه نه تنها موجب بهبود فضای کسب و کار نشده، بلکه نفعی به مصرف کنندگان نهایی کالاها و خدمات (مردم) نیز نرسیده است و عموماً، واسطه‌ها از رانت به وجود آمده منتفع شده اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که مداخله دولت در قیمت گذاری محصولات مختلف در زنجیره فولاد، یکی از دلایل ریشه‌ای عدم توازن زنجیره است که حل چالش تأمین مواد اولیه در زنجیره ارزش با بازگشت دولت به نقش «تنظیم گری» و خودداری از مداخله قیمتی امکان پذیر است.

در این گزارش سه سناریو برای مدیریت بازار فولاد ایران ارائه شده است که به نظر می‌رسد در شرایط تحریمی از میان این سناریوها، «آزادسازی قیمت محصولات حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد به همراه وضع محدود عوارض صادراتی برای تنظیم بازار»، بهینه‌ترین سناریو برای ایفای نقش تنظیم گری دولت است و تدوین برنامه‌ای مشخص برای آزادسازی تدریجی قیمت حامل‌های انرژی، پیش نیاز اصلی آزادسازی قیمت‌ها در زنجیره فولاد کشور است.

آثار سو سیاست‌های مداخله‌ای در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد

براساس بررسی‌های انجام شده در این پژوهش، سایر آثار سو سیاست‌های مداخله‌ای در قیمت گذاری محصولات زنجیره فولاد را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

۱. ایجاد شکاف میان قیمت‌های داخلی و جهانی و افزایش جذابیت صادرات مجموعه اقدامات دولت برای تنظیم بازار محصولات زنجیره فولاد، موجب ایجاد شکاف قابل توجهی میان قیمت‌های جهانی و داخلی شده است. در چنین فضایی تولید کننده تمایل بیشتری به صادرات پیدا خواهد کرد و عرضه محصول در داخل کشور جذابیتی نخواهد داشت.

٢. کم اثر شدن مکانیسم‌های کشف قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا در بورس کالا با دخالت دولت در تعیین قیمت پایه، میزان عرضه در بورس کالا، تعیین عرضه کنندگان و خریداران مجاز و ابطال برخی معامله‌ها، این نهاد اقتصادی را به ابزاری در دست دولت برای تنظیم بازار تبدیل کرده است و کشف قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا انجام نمی‌شود. همین مسئله باعث شده بورس کالا کارایی خود را از دست بدهد، تمایل تولید کنندگان به عرضه در بورس کالا کاهش یابد، معاملات غیر شفاف و دستوری، جایگزین فضای باز رقابتی شده و زمینه فساد و دور زدن قانون در بازار ایجاد شود.

٣. به هم خوردن توازن زنجیره فولاد از منظر تأمین مواد اولیه در حلقه‌های زنجیره جذابیت صادرات محصولات زنجیره فولاد به ویژه در حلقه‌های ابتدایی زنجیره به دلیل وجود بازارهای صادراتی در دسترس و سود بالای تجارت، بیشتر است. بنابراین در فضایی که شکاف قیمتی ایجاد شده، ارزش پول ملی کشور کاهش یافته و تمایل به سرمایه گذاری به دلیل فضای نامناسب کسب و کار پایین است، فعالان اقتصادی تمایل دارند تا به جای توسعه زنجیره ارزش و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، اقدام به صادرات کالاهایی مانند سنگ معدن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولاد کنند. همین مسئله موجب به هم خوردن توازن زنجیره و کمبود مواد اولیه در داخل شده است.

۴. عدم امکان نظارت دولت بر خرید و فروش سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی با توجه به اینکه عرضه مستمر سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در بورس کالا انجام نمی‌شود، امکان نظارت اصولی بر بازار داخلی و صادراتی این محصولات توسط دولت سلب شده؛ به طوری که به دلیل نیاز زنجیره به محصولات فوق، خرید و فروش نقدی انواع محصولات فراوری شده زنجیره فولاد، نه با هدف تأمین نیاز زنجیره، بلکه با هدف کسب سود از طریق واسطه گری رونق پیدا کرده است. واردات مواد اولیه به دلیل شکاف میان قیمت‌های داخلی و جهانی، رقابت پذیری و سودآوری تولید کنندگان کشور را کاهش می‌دهد و همین امر فضای مساعدی را برای فعالیت‌های اقتصادی غیر مولد ایجاد می‌کند.

۵. فعال شدن غیر تولید کننده ها برای سوءاستفاده از شکاف قیمتی دونرخی بودن محصولات زنجیره فولاد و آثار ناشی از آن، یکی از زمینه‌های اصلی فعال شدن واسطه هاست، واسطه گران به روش‌های مختلفی مانند سو استفاده از انحصار ایجاد شده در خرید از بورس کالا (ایرادات جدی در سامانه بهین یاب)، احتکار و صادرات با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، سودهای کلانی را کسب می‌کنند. بنابراین سیاستی که دولت با هدف جلوگیری از تورم و وارد شدن فشار به مصرف کننده نهایی اتخاذ کرده است به طور غیر مستقیم فعالیت‌های اقتصادی غیر مولد را به جای تولید رونق داده است.

یکی از مهم‌ترین دلایل سیاست‌های مداخله‌ای دولت، جلوگیری از افزایش نرخ تورم است. بررسی روند افزایش قیمت کالاهای نهایی که مردم به طور مستقیم از آن استفاده می‌کنند، نشان می‌دهد که مصرف کنندگان نهایی، بهره‌ای از سیاست‌های تنظیم بازار دولت نمی‌برند و کالای نهایی مانند مسکن، خودرو، لوازم خانگی و … همچنان با قیمت بالا به دست مردم می‌رسد و آثار روانی ناشی از عوامل مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، نقش اصلی را در افزایش قیمت کالاها ایفا کرده اند.

سه سناریوی مجلس برای حل مشکلات فعلی فولاد

اما سه سناریوی پیشنهادی برای حل مشکلات فعلی بازار فولاد:

سناریو اول، برنامه ریزی برای آزادسازی تدریجی قیمت حامل‌های انرژی در زنجیره فولاد، توقف قیمت گذاری دستوری شمش فولاد و محاسبه قیمت سایر محصولات زنجیره بر اساس فرمول‌های موجود است.

سناریو دوم نیز به برنامه ریزی برای آزادسازی تدریجی قیمت حامل‌های انرژی در زنجیره فولاد، آزادسازی قیمت محصولات مختلف زنجیره فولاد (به معنای کشف قیمت بر مبنای مکانیسم‌های عرضه و تقاضا) تاکید دارد.

در سناریو سوم نیز می‌توان از برنامه ریزی برای آزادسازی تدریجی قیمت حامل‌های انرژی در زنجیره فولاد، آزادسازی قیمت محصولات مختلف زنجیره فولاد (کشف قیمت بر مبنای مکانیسم‌های عرضه و تقاضا در کنار استفاده از ابزارهای مالی برای کاهش شوک قیمتی ناشی از نوسانات نرخ ارز) و وضع عوارض صادراتی بر حسب مورد در شرایط تحریم را برای تنظیم بازار زنجیره فولاد به کار گرفت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در صورت اجرای سناریوی نخست، همچنان دولت مجبور خواهد بود تا از مجموعه‌ای از ابزارها برای تنظیم بازار استفاده کند و چالش‌های ذکر شده به طور کامل مرتفع نخواهند شد.

سناریوی دوم در شرایط تحریم امکان اجرایی ندارد زیرا هزینه حمل دریایی به دلیل شرایط تحریم افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و ممکن است همچنان باعث بالا بودن جذابیت صادرات محصولات معدنی و افزایش فزاینده قیمت‌های داخلی شود.

سناریوی سوم راهکاری بهینه برای تنظیم بازار محصولات زنجیره فولاد در شرایط تحریم است که موجب خواهد شد تا ضمن کاهش شکاف میان قیمت‌های جهانی و داخلی، کشف قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا انجام شده و توازن زنجیره برقرار باشد. در این سناریو واردات محدود مواد اولیه برای جبران کسری نیز موجب کاهش سودآوری و رقابت پذیری تولید کنندگان نخواهد شد. در سناریو سوم می‌توان با استفاده از ابزارهای مالی، شوک‌های قیمتی ناشی از تغییرات نرخ ارز را کاهش داد به طوری که با استفاده از این ساز و کارها، به صورت پایدار سیاست آزادسازی قیمت را دنبال کرد. شایان ذکر است که منابع حاصل از آزادسازی تدریجی قیمت حامل‌های انرژی نیز می‌تواند با جهت دهی درست برای توسعه معادن، صنایع معدنی و زیرساخت‌های مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولادهای آلیاژی

رشدتولید فولادخام بیش از 20برابر رشد جهانی

شد تولید فولاد خام ایران بیش از ۲۰ برابر رشد جهانی به ثبت رسید. بر این اساس طی ژانویه ۲۰۲۰ میلادی تولید فولاد خام ایران شاهد رشد ۴۶.۷ درصدی و تولید جهانی این محصول تنها۲.۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ایران ۲میلیون و ۸۹۵ هزارتن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته (یک میلیون و ۹۷۱ هزارتن) ۴۶.۷ درصد افزایش یافت.

این در حالی است که این میزان رشد تولید بیش از ۲۰ برابر رشد تولید جهانی طی ژانویه ۲۰۲۰ میلادی است.

تولید ۶۴ کشور فولادساز جهان طی ژانویه تا سال جاری میلادی ۱۵۴ میلیون و ۴۳۶ هزارتن ثبت شد که حاکی از رشد ۲.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این رقم در ژانویه سال گذشته ۱۵۱ میلیون و ۲۲۸ هزار تن ثبت شد.

طی ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب چین با تولید ۸۴ میلیون و ۲۶۹ هزارتن، هند با ۹ میلیون و۲۲۸ هزار تن، ژاپن با ۸ میلیون و ۲۲۴ هزار تن، آمریکا با ۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تن و روسیه با ۶ میلیون تن ۵کشور برتر فولادساز جهان بودند.

فروشگاه فولاد آسمان تامین کننده انواع فولادهای آلیاژی

منبع:خبرگزاری مهر