بانک صادرات ایران با فولاد آلیاژی ایران تفاهم‌نامه توسعه همکاری منعقد کردند

بانک صادرات ایران با هدف پشتیبانی از تولید و اشتغال و استفاده از ظرفیت‌های تامین مالی برای توسعه صنعت فولاد کشور با شرکت فولاد آلیاژی ایران تفاهم‌نامه توسعه همکاری امضا کرد.

به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، بر اساس این تفاهم‌نامه که به امضای یاسرمرادی، عضو اجرائی هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران و محمد کمال‌زاده مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت فولاد آلیاژی ایران رسیده است، برقراری و توسعه تعاملات با هدف ایجاد ارائه خدمات بلند مدت انواع خدمات مالی و بانکی از جمله تسهیلات ریالی، گشایش اعتبارات اسنادی ریالی، ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی،انتشار اوراق صکوک و اوراق گام و همچنین تخصیص اعتبار به خریداران محصولات شرکت از طریق گشایش اعتبارات اسنادی ریالی، مورد توافق قرار گرفته است.

پرداخت تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش، ارائه خدمات بانکداری باز و فراهم‌سازی امکان دسترسی مدیریت وجوه از طریق سامانه‌های ویژه، اعطای تسهیلات به کارکنان شرکت و شرکت‌های زیرمجموعه، در قالب تسهیلات مرابحه، ارائه خدمات متنوع بانکداری الکترونیک و همچنین استفاده از ظرفیت‌های مختلف شرکت‌های تابعه بانک همچون کارگزاری، صرافی، بیمه، تامین سرمایه، واسپاری از دیگر توافقات این تفاهم‌نامه عنوان شده است.

بانک صادرات ایران با رویکرد پشتیبانی و گره‌گشایی از مشکلات و دغدغه‌های تامین مالی بخش تولید و کمک به استمرار و افزایش سطح اشتغال، تامین مالی و همکاری مستمر با شرکت‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی کشور را به ویژه در صنایع بزرگ کشور در دستور کار دارد. امضای تفاهم‌نامه همکاری با شرکت ملی مس و فولاد مبارکه اصفهان در ماه‌های اخیر از جمله این اقدامات است.

تاریخ:1402/09/15

منبع: فولاد24

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

آیا قیمت فولاد به کف رسیده است؟/ نتیجه معاملات شمش فولادی در بورس کالا

دوشنبه 13 آذر ماه 1402، بورس کالا میزبان عرضه بیش از 173 هزار تن شمش بلوم 5sp بود که با توجه به تقاضای 1.6 برابری و با احتساب معاملات مچینگ،86 درصد این عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت.

امروز دوشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۲، بورس کالا میزبان عرضه بیش از ۱۷۳ هزار تن شمش بلوم ۵sp بود که با توجه به تقاضای ۱.۶ برابری و با احتساب معاملات مچینگ،۸۶ درصد این عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت.

قیمت میانگین موزون شمش ۵sp در معاملات امروز ۱۸۶۲۹ تومان در هر کیلو بود که افزایش ۱.۲ درصدی نسبت به هفته گذشته را ثبت کرد.

بیشترین حجم معاملات شمش ۵sp مربوط به فولاد خوزستان و چادرملو با ۳۰ هزارتن بود .

بیشترین قیمت شمش در معاملات امروز مربوط به شرکت آهن و فولاد ارفع با میانگین قیمت ۱۹۷۸۸ تومان در هر کیلو بود.

خلاصه تحلیل :

امروز از عرضه های شمش استقبال خوبی به عمل آمد به طوری که ۸۶ درصد عرضه ها مورد معامله قرار گرفت که می تواند تاییدکننده این گزاره باشد که قیمت شمش فولادی به کف خود رسیده و نوردکاران انتظار دارند که قیمت شمش رو به بالا حرکت کند  که این موضوع می تواند با توجه به گارد صعودی که قیمت های جهانی فولاد گرفته درست باشد.

تاریخ:1402/09/14

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

از ابتدای سال تا آبان ماه بیش از 6 میلیون و 60 هزار تن محصول تحویل مشتریان شد

مجید فخاری، مدیر برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات در گفت‌وگو با رادیو فولاد اظهار داشت:از ابتدای سال تا پایان آبان ماه سال جاری، تحویل بیش از 6 میلیون و 60 هزار تن محصول به مشتریان صورت پذیرفت.
 از ابتدای سال تا آبان ماه بیش از 6 میلیون و 60 هزار تن محصول تحویل مشتریان شد

به نقل از فولاد مبارکه؛ در یکی دیگر از برنامه‌های رادیوفولاد،مجید فخاری، مدیر برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات، به تشریح دستاوردها و عملکرد این بخش پرداخت. در ادامه مطلب ماحصل گفت‌وگوی مجری این برنامه با ایشان را می‌خوانید.
درباره نقش و جایگاه واحد برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات توضیح دهید.

معاونت فروش و بازاریابی شامل چهار مدیریت فروش داخلی، صادرات، برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات و پشتیبانی فروش و بازاریابی است. برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات در این معاونت وظیفه برقراری ارتباط دائمی و دوطرفه بین نیاز بازار و توانایی‌های تولید را دارد تا هم نیاز مشتریان به‌صورت بهینه تأمین شود و هم از ظرفیت خطوط تولیدی شرکت به‌طور صحیح استفاده گردد. برای تهیه برنامه فروش، فرایندی داریم که از مردادماه هر سال شروع می‌شود و طی آن، تقاضای بازار محصولات تخت فولادی کشور، ترند محصولات و مسیر حرکت بازار رصد می‌شود. سپس بازار را بر اساس زمینه فعالیت بخش‌بندی می‌کنیم و با تهیه گزارش‌های تحلیلی سعی می‌کنیم مسیر بازار و نیاز مشتریان را با توانمندی‌های تولیدی مقایسه کنیم که شامل همه محصولاتی می‌شود که در شرکت تولید می‌شود و همچنین محصولاتی که شاید الآن تولید نشود، ولی می‌تواند جزو توسعه‌های شرکت و استراتژی‌های شرکت قرار بگیرد.

ما تقاضای این محصولات و اطلاعات مربوط به آن را هم به دلیل اینکه موردنیاز واحدهای توسعه است جمع‌آوری و در قالب کتابچه‌ای با عنوان تقاضای بازار، هر سال منتشر می‌کنیم. در کنار این فرایند که موجب به‌روز نگه داشتن شرکت خواهد شد، واحد برنامه‌ریزی فروش و حمل محصولات در همراهی با برنامه‌ریزی تولید، واحد مالی و کنترل مدیریت و حسابداری صنعتی، بعد از برنامه تولید، در تعیین و نحوه بودجه‌بندی شرکت هم نقش عمده‌ای دارد. قیمت‌گذاری محصولات، استفاده از ابزارها و گردش کارها در بحث کنترل برنامه‌ها و فرایندها نیز برای اینکه برنامه به‌طور صددرصد اجرا شود صورت می‌گیرد. پایش تأخیرات، پایش تولیدات زودتر از موعد و سایر مسائل حوزه فروش هم در این واحد کنترل می‌شوند. بررسی اقتصادی ادعاهای فنی هم از وظایف این واحد است، اقدامی که در راستای جلب نظر مشتریان و همین‌طور بازخورددهی به تولید انجام می‌شود. در مجموع می‌توان گفت این واحد با به‌روز نگه داشتن فروش در بازار رقابت و ایجاد قدرت تصمیم‌گیری به‌موقع برای مواجه شدن با بحران‌ها و نوسانات بازار، دیده‌بانی است برای حفظ جایگاه و تعالی و توسعه هرچه بیشتر در شرکت فولاد مبارکه.

فولاد مبارکه در جایگاه یک صنعت مادر، تغذیه‌کننده طیف گسترده‌ای از صنایع کشور است؛ صنایع بزرگ و کوچک از خودروسازی و لوازم‌خانگی گرفته تا لوله‌سازی و انتقال سیالات و صنعت ساختمان. با توجه به ماهیت این صنعت و تنوع بسیار زیاد تولید با توجه به نیاز بازار، ساختار تولید در فولاد مبارکه «بر اساس سفارش» یا «میک تو اوردر» طراحی شده است؛ یعنی ما اول ثبت سفارش می‌کنیم و می‌فروشیم و بعد تولید می‌کنیم. ما همه‌ساله اطلاعات را از مشتریان بالقوه و بالفعل جمع‌آوری می‌کنیم و تحلیل زمینه فعالیت‌های در حال انجام را با جزئیات کامل انجام می‌دهیم تا بدانیم محصولات فولادی کشور، شامل محصولات گرم و سرد و پوشش‌دار در ابعاد و ضخامت و همچنین گرید چه تقاضاهایی در بازار دارد. اطلاعات در یک پروسه چندماهه آنالیز می‌شود و تقاضای بازار مشخص می‌شود. مبنای برنامه فروش و تولید ما در افق کوتاه‌مدت تقاضای بازار است. برای سال آینده و در افق بلندمدت نیز جهت‌دهی طرح‌های توسعه شرکت هم بر اساس بازار داخل و هم صادرات شکل می‌گیرد. همه‌ساله این رویه وجود دارد و طبق آن برنامه تولید و فروش سال آینده مشخص می‌شود.
با توجه به نوسانات شدید قیمت‌ها، چقدر توانسته‌ایم به اهداف پیش‌بینی‌شده از نظر تناژ و درآمد برسیم؟

تنظیم برنامه‌های فروش در حوزه میکس ابعادی و تناژی بر عهده ماست، ولی مسائل درآمدی مربوط به ما نیست. از ابتدای سال تاکنون بیش از 6 میلیون و 60 هزار تن محصول تحویل مشتریان شده است. بخشی از فعالیت‌های ما هم تحویل کالاست و مجموعه ما علاوه بر تدوین برنامه فروش، تحویل کالا به مشتریان را بر عهده دارد. تحویل این میزان محصول بیش از 220 هزار تن از برنامه فروش جلو بوده است و تا پایان سال رکورد خوبی را در فروش و تحویل کالا شاهد خواهیم بود.
سبد محصولات فولاد مبارکه با محصولات جدیدی که ارزش‌افزوده زیاد دارند در حال پر شدن است. با توجه به تقاضای بازار، هدف‌گذاری سال آینده چه محصولاتی است؟

یکی از اهداف شرکت توسعه محصولات جدید است، با رویکرد ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر برای سازمان و تأمین نیازهایی که توانمندی تولید آن در داخل وجود نداشته و از محل واردات تأمین می‌شده است. حوزه گاز ترش یکی از پروژه‌های بزرگی بود که انجام شد و این قابلیت پدید آمد که بتوانیم تختال API گاز ترش را در فولاد مبارکه تولید کنیم. با توجه به رویکرد سازمان در خصوص توسعه محصولات جدید به همراهی واحدهای دیگر مثل متالورژی و روش‌های تولید، رویکرد خود را مبتنی بر تولید طبق نیاز صنایع مختلف به محصولات جدید قرار داده‌ایم و نیازمندی‌های صنایع مختلف را به محصولات جدید استخراج می‌کنیم. یکی از این نیازمندی‌ها حوزه نفت و گاز است تا بتوانیم نیاز خطوط انتقال نفت و گاز کشور را برآورده کنیم. در حوزه‌های دیگر هم مثل خودروسازی، تولید محصولات جدید زیادی را در دستور کار داریم. در محصولات زنگ‌نزن هم نیازمندی‌های کامل بازار شناسایی شده و مسیر مشخص است.
آیا شما با مشتریان به‌عنوان یک بازار بالقوه در ارتباط هستید و تا چه حد از نظر آن‌ها در برنامه‌ریزی‌های سالیانه استفاده می‌کنید؟

در رویکرد فولاد مبارکه حضور مؤثر در بازارهای صادراتی و تأمین نیازهای ارزی و ارتقای کیفی محصولات دیده شده است؛ یعنی یکی از اهداف فولاد مبارکه این است که با بازخوردهای دریافت‌شده از بازار صادراتی، محصول باکیفیتی ارائه دهد. با برگزاری همایش‌ها ارتباط مستقیمی با مشتریان داریم. علاوه بر این، جلسات فنی با مشتریان استراتژیک دیگر مثل خودروسازان برگزار می‌شود. در این جلسات، نیازها را به‌صورت مستقیم از مشتریان اخذ می‌کنیم و این اطلاعات به سطوح دیگر شرکت انتقال داده می‌شود.
قیمت‌گذاری محصولات فولاد مبارکه با توجه به افزایش نرخ حامل‌های انرژی نسبت به رقبای جهانی چه وضعیتی دارد؟

قیمت محصولات ما از دو بخش تشکیل می‌شود، قیمت پایه و قیمت نهایی که با هزینه‌های اضافی محصول مشخص می‌شود. قیمت پایه در قالب 6 نمادی که در بورس کالا عرضه می‌شود در فرایند عرضه و تقاضا شناسایی می‌شود. طیف تولیدات ما متنوع است. ابعاد و ضخامت‌ها و گریدهای مختلف فرایند خاص خودشان را در تولید دارند و همین‌ها قیمت تمام‌شده را متنوع می‌کنند. به‌طورکلی قیمت‌گذاری و تعیین قیمت برای هزینه‌های اضافی در این واحد انجام می‌شود و قیمت پایه در بورس کالا شناخته می‌شود.
کنترل اجرای فروش از وظایف واحد شماست. منظور از این عبارت چیست؟

بعد از اینکه برنامه سال تدوین شد، این برنامه به برنامه ماهانه تبدیل می‌شود و بر اساس آن، سهمیه‌های فروش در اختیار مدیریت فروش داخلی و ادارات فروش داخلی و صادرات قرار می‌گیرد. برنامه‌هایی که تدوین می‌شود مشخص می‌کند چقدر فروش داخلی و چقدر فروش صادراتی خواهیم داشت. جذب سهمیه‌هایی که در اختیار فروش داخلی قرار می‌دهیم به صورت ماهانه کنترل می‌شود تا بتوانیم حداکثر بهره‌وری را از تولید داشته باشیم؛ درعین‌حال با توجه به شرایط و واقعیت‌های تولید، وضعیت‌ به‌صورت ماهیانه رصد می‌گردد و برنامه به‌روز می‌شود. حتی ممکن است طی برنامه‌های عملیاتی که اجرا می‌شود اولویت‌ها تغییر کند.
سخن آخر؟

در حوزه حمل محصولات به یاری خدا امسال قرار است رکورد زده شود. در تحویل محصولات، هم به مشتریان داخلی و هم صادراتی، چند پروژه خوب ازجمله عارضه‌یابی فرایند حمل محصولات انجام شده که با توجه به طرح‌های توسعه فولاد مبارکه، حجم حمل و تحویل کالا افزایش پیدا می‌کند. در حوزه ارتقای ایمنی حمل محصولات هم فعالیت‌های مشترکی با مدیریت بهداشت حرفه‌ای انجام شده است. همکاران ما در مجموعه مدیریت فروش و حمل محصولات همکاران متخصص و متعهدی هستند که در راستای اهداف فولاد مبارکه همه تلاش خود را به کار می‌گیرند.

تاریخ:1402/09/13

منبع:فولاد24

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

بی نیازی کشور به واردات یک محصول استراتژیک

با تشکیل مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت و تصویب طرح ، گام نخست تأمین مالی طرح احداث کارخانه تولید تسمه نوار نقاله استیل کورد و منجید دار الشتر از طریق افزایش سرمایه برداشته شد.

به دنبال انجام مطالعات امکان‌سنجی اقتصادی، فنی و مالی طرح و ارائه مستندات و گزارشات توجیهی هیئت مدیره و بازرس قانونی شرکت و با حمایت و مشارکت کامل صاحبان سهام، جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت در روز چهارشنبه هشتم آذر ماه تشکیل و افزایش سرمایه شرکت به تصویب رسید.

 همچنین با نظر مثبت و حمایتی سهامداران در خصوص تسهیل و تسریع فعالیت های عملیاتی و اجرایی برای تحقق هر چه سریعتر اهداف راهبردی، اقتصادی و اجتماعی پیش‌بینی شده در طرح احداث کارخانه تولید تسمه نوار نقاله استیل کورد و منجید دار الشتر، هماهنگی های لازم برای اجرای بدون وقفه مراحل بعدی تأمین مالی بر اساس جریان نقدینگی مورد نیاز طرح به سرانجام رسید.
بر این اساس و با توجه به همراستایی و اتفاق نظر کلیه سهامداران شرکت، برای تحقق هر چه سریعتر اهداف تعریف شده، انتظار می رود مراحل مختلف عملیاتی و اجرایی طرح با سرعت و کیفیتی مطلوب به انجام رسیده و در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح و آغاز بهره برداری از طرح باشیم.
گفتنی است این جلسه با حضور نمایندگان شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات، شرکت سرمایه گذاری تجلی، شرکت فولاد سنگان و شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد به عنوان سهامداران شرکت کانیار ساعی و حضور بازرس و اعضای هیئت مدیره شرکت برگزار شد.
 شایان ذکر است که نوار نقاله استیل کورد محصول وارداتی و استراتژیک برای صنایع معدنی بشمار می رود و با تولید آن بی نیازی کشور به این محصول با ارز بری بالا محقق خواهد شد.

تاریخ:1402/09/13

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

امسال برای اولین بار از مرز ۴٠٠ هزار تن تولید در نیمه اول سال جاری عبور کردیم

مهندس مرادی عضو هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: امسال با همدلی و هماهنگی میان مجموعه مدیریت، اعضای هیئت مدیره و کارکنان شرکت فولاد اکسین خوزستان، شاهد ثبت رکوردهای مختلف، رشد تولید و افزایش درآمد و سوددهی در شرکت هستیم.

مهندس مرادی عضو هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: امسال با همدلی و هماهنگی میان مجموعه مدیریت، اعضای هیئت مدیره و کارکنان شرکت فولاد اکسین خوزستان، شاهد ثبت رکوردهای مختلف، رشد تولید و افزایش درآمد و سوددهی در شرکت هستیم.

شرکت فولاد اکسین خوزستان، مهندس محمدحسین مرادی در گفتگو با خبرنگار این واحد، اظهار کرد: مهمترین ابزار شرکت فولاد اکسین خوزستان که در جهت تحقق رونق تولید، افزایش صادرات و رشد سوددهی تاثیر بسزایی داشته، استفاده از ظرفیت و توان فکری نیروهای بومی و تکیه بر سرمایه های داخلی است.

وی همچنین نقش آموزش در حرکت رو به رشد شرکت را بسیار مهم و حیاتی برشمرد و گفت، با اندکی تحقیق می توان دریافت که شرکت های بزرگ دنیا همواره آموزش را در اولویت های اصلی خود قرار داده اند، البته این موضوع در فولاد اکسین به درستی درک و اجرا شده است و باید برای مسیر پیش رو در حوزه آموزش برنامه ریزی دقیق و تخصصی صورت پذیرد.

وی در ادامه بیان کرد، افتخارات شرکت فولاد اکسین و ثبت رکوردهای مختلف در تولید، درآمد، سوددهی و صادرات، نتیجه همت، تلاش، همدلی و هماهنگی میان تمامی سطوح کارکنان است و به طور قطع، کسب همه این افتخارها برای توسعه اقتصادی و صنعتی کشور گره‌گشا خواهد بود.

عضو هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان ادامه داد: در سال «مهار تورم، رشد تولید»، ثبت رکوردهای پی در پی در فولاد اکسین خوزستان نشان از یک برنامه‌ریزی دقیق و انجام پروژه‌های بهبود جهت افزایش تولید دارد و امروز با تداوم بخشیدن به استراتژی‌های صحیح، به رکوردهای بسیار بالایی دست یافته ایم.

مهندس مرادی تلاش بی‌وقفه و نقش‌آفرینی کارکنان شرکت فولاد اکسین در کسب افتخارات مختلف را قابل تحسین دانست و گفت: تلاشگران فولاد اکسین از ابتدای امسال تاکنون ضمن افتخارآفرینی و کسب موفقیت های پی در پی در تولید، برای اولین بار از مرز ۴٠٠ هزار تن در نیمه اول سالجاری عبور کرد.

وی با بیان اینکه کارکنان این شرکت با تمام توان خود درصدد تولید کمی، کیفی و متوازن هستند، عنوان کرد: طی جلسات مختلف و منظمی که با سایر اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت برگزار شده، برنامه‌ریزی‌های لازم برای بهبود روند تولید صورت گرفته و امیدواریم در این مسیر روزبه‌روز شاهد پیشرفت‌ها و موفقیت‌های روزافزون در تولید باشیم.

تاریخ:1402/09/12

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

زیان نوردکاران از انجماد بازار مسکن

میانگین نرخ فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته جاری برابر ۲۰‌هزار و ۶۰۰تومان بود که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده فروش میلگرد به ۲۲‌هزار و ۵۰۰تومان می‌‌‌رسد.

در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران۱۳‌درصد میلگرد عرضه‌شده معامله شد؛ اگرچه این رقم ناچیز است، بر حجم فروش هفتگی میلگرد در این بازار نسبت به هفته‌‌‌های قبل افزوده شده است. همچنین در این هفته سقوط قیمت پایه شمش فولاد به کف نرخ هشت‌ماه اخیر، نوردکاران را خریدار کرد و باعث شد رینگ فولاد پس از چند هفته متوالی رکود، رنگی از رونق را به خود ببیند، به نحوی که ۵۶‌درصد شمش فولاد عرضه‌شده در رینگ صنعتی بورس‌کالا معامله شد. به گزارش «اکوایران»، ۴۲‌هزار تن میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران مورد معامله قرار گرفت. فروش ۴۲‌هزار تن میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالا رقمی قابل‌توجه نیست، اما میزان فروش این محصول نسبت به هفته‌‌‌های قبل جهش داشت.
بالغ بر ۳۱۱‌هزار تن میلگرد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد که این محصول ظرف روز چهارشنبه هشتم آذرماه با قیمتی در بازه ۱۷‌هزار و ۷۰۰تومان تا ۲۱‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم روانه رینگ صنعتی بورس‌کالا شد. میزان تقاضای ثبت‌شده برای این محصول برابر ۶۳‌هزار تن بود و در نهایت حدود ۴۲‌هزار تن میلگرد از این بازار مورد معامله قرار گرفت. این در حالی بود که چهارشنبه هفته گذشته برابر اول آذرماه، ۲۰‌هزار و ۴۵۰تن میلگرد از این بازار مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب می‌‌‌توان اذعان کرد که حجم فروش هفتگی میلگرد تقریبا دوبرابر شده است. به شکل هفتگی از قیمت پایه میلگرد برای عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران کاسته شد؛ اما این کاهش نرخ، متقاضیان را خریدار نکرده است. رکود سنگین حاکم بر بخش مسکن و انباشت محصول در انبار تجار مانع از آن می‌شود که این کاهش نرخ پایه به تحریک این بازار منجر شود.

میانگین نرخ فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته جاری برابر ۲۰‌هزار و ۶۰۰تومان بود که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده فروش میلگرد به ۲۲‌هزار و ۵۰۰تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در شرایط کنونی میلگرد در بازار آزاد تهران با نرخ ۲۲‌هزار و ۶۰۰تومان عرضه می‌شود. به این ترتیب فاصله قیمتی میان میلگرد بورسی و میلگرد در بازار فیزیکی همچنان محدود است و همین موضوع باعث می‌شود تا انگیزه‌‌‌ای برای خرید میلگرد از این بازار وجود نداشته باشد.  ظرف هفته منتهی به ‌روز جمعه دهم آذرماه از رکود حاکم بر معاملات شمش فولاد کاسته شد. به این ترتیب در شرایطی که ظرف هفته قبل نسبت حجم معامله به عرضه در رینگ فولاد برابر ۲۵‌درصد بود، این نسبت در هفته جاری به ۵۶‌درصد رسید.

ظرف هفته جاری بالغ بر ۳۲۶‌هزار تن شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی برابر ۳۰۹‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش ۱۸۴‌هزار تن شمش فولاد از این بازار انجامید. به این ترتیب نسبت حجم معامله به عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به ۵۶‌درصد رسید. شمش فولاد ظرف هفته جاری با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۷‌هزار و ۱۹۰تومان تا ۱۸‌هزار و ۶۹۰تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد. کف قیمت پایه برای عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا ظرف اولین هفته از آذرماه امسال به کمترین میزان پس از ابتدای فروردین‌ماه امسال رسید.

تاریخ:1402/09/11

منبع:دنیای اقتصاد

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

افزایش قیمت سنگ‌آهن در سال 2024 به 150 دلار در هر تن به دلیل محرک‌های اقتصادی چین

به گزارش تحلیلی از تحلیلگران، پس از اقدامات محرک اخیر، پیش بینی می‌شود که قیمت سنگ‌آهن دریایی در نیمه اول سال 2024 به 150 دلار در هر تن افزایش یابد. این پیش بینی به دلیل افزایش تقاضا در بازار چین به وجود آمده است.

با توجه به اطلاعات ارائه شده، چشم انداز قیمت با برآوردهای قبلی که 130 دلار در هر تن بود، و همچنین سطح روز دوشنبه که 135 دلار در هر تن می‌باشد، مقایسه می‌شود. با این حال، طبق داده‌های شرکت مشاوره Steelhome، این میزان هنوز هم کمتر از رکورد 232.5 دلار در هر تن است که در ماه مه 2021 ثبت شده بود.

اخبار حاکی از این است که قیمت سنگ آهن در چین پس از اقدامات احیایی دولت مرکزی، به ویژه در بازار بیمار املاک که یکی از مصرف‌کنندگان کلیدی فولاد است، افزایش یافته است. این تحولات نشان دهنده تأثیر مثبت اقدامات اقتصادی در افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت سنگ‌آهن می‌باشد.


بر اساس گزارشات، چین به عنوان بزرگترین خریدار سنگ‌آهن جهان شناخته می‌شود و بیش از دو سوم تولید جهانی این ماده معدنی را به خود اختصاص داده است. تقاضای بالای چین از سنگ آهن به طور مستقیم قیمت‌های جهانی و برنامه‌های تولید معدنچیان معروفی همچون BHP و Vale را تعیین می‌کند.

در سال 2023، قیمت‌ها به دلیل صادرات فولاد چینی به میزان قابل توجهی فراتر از انتظارات و افزایش تقاضا از بخش‌های زیرساختی و تولیدی، کاهش یافته بود. این تحولات ناشی از جبران کاهش بخش املاک در چین بوده است.

بر اساس تحقیقات BMI، انعطاف‌پذیری قیمت‌ها ناشی از امیدهای مثبت به محرک‌های اقتصادی چین در بازار داخلی، کاهش موجودی انبارها و تقاضای فزاینده از بخش‌های غیرمالی چین، از جمله ماشین‌آلات، حمل و نقل دریایی، صنعت خودرو و زیرساخت‌ها، ادامه خواهد یافت. این نشان‌دهنده تأثیر چشمگیر چین بر بازار جهانی سنگ آهن است.


توقعات متفاوت برای واردات سنگ‌آهن چین در سال 2023 و چشم انداز بازار جهانی


با توجه به نظرات تحلیلگران، واردات سنگ آهن چین در سال 2023 ممکن است به رکورد بالایی برسد، حتی از دورهٔ رکورد در سال 2020 که تولید فولاد به 1.065 میلیارد تن افزایش یافت. اما برخی دیگر معتقدند که این مقدار می‌تواند دومین بالاترین سطح از سال 2020 باشد.
قیمت‌ها نیز با تأمین نسبتاً محدود در سال آینده حمایت خواهند شد.

بر اساس یک یادداشت تحقیقاتی از CICC، عرضه جهانی سنگ آهن دریایی ممکن است تا 3.8 درصد افزایش یابد. اما تحلیلگران اظهار می‌کنند که تقاضا در خارج از چین نیز در حال افزایش است، که به رقابت برای محموله‌ها منجر می‌شود.

دیوید کاچوت، مدیر تحقیقات Wood Mackenzie، تصریح کرد: “در خارج از چین، انتظار می‌رود تقاضای سنگ آهن در سال 2024 بهبود یابد، ناشی از تقاضای قوی هند و کمی بهبود زمین‌های از دست رفته در دو سال گذشته در اروپا.”

پی هائو، تحلیلگر کارگزاری بین‌المللی FIS، افزود: “چین همچنین احتمالاً شاهد افزایش اندکی در عرضه قراضه فولاد در سال آینده خواهد بود.” او به این نکته اشاره کرد که کارخانه‌های چینی از حمایت سیاسی زیادی برای خرید بیشتر از خارج از کشور برخوردار نیستند.

می‌توان نتیجه گرفت که توقعات متفاوت از واردات سنگ آهن چین در سال 2023 و تأثیرات احتمالی بر قیمت‌ها و عرضه جهانی، بازار فولاد را در سال‌های آینده تحت تأثیر قرار خواهند داد.


 پیش بینی نوسانات قیمت سنگ آهن در نیمه دوم سال 2024


تحلیلگران در پیش بینی‌های جدید، نشان می‌دهند که قیمت سنگ آهن در نیمه دوم سال 2024 کاهش خواهد یافت، به ویژه اگر تولید فولاد توسط پکن محدود شود و افزایش محموله‌ها ادامه یابد.
پکن در سال‌های 2021 و 2022 به کاهش تولید فولاد پرداخت تا انتشار کربن را کاهش دهد؛ اما به دلیل نگرانی‌ها در مورد وضعیت اقتصادی، این سیاست را امسال هنوز اجرا نکرده است.
شرکت BMI میانگین چشم‌انداز قیمت خود را با 20 درصد افزایش به 120 دلار رسانده است، در حالی که گلدمن ساکس پیش‌بینی خود را با 22 درصد افزایش به 110 دلار تصحیح کرده است. پیش‌بینی Wood Mackenzie نیز 8 درصد بیشتر از میانگین و 108 دلار است.
این در مقایسه با میانگین 119 دلار در سال جاری تاکنون است.


هرچند، تحلیلگران محدوده وسیعی را برای قیمت‌ها در سال آینده پیش‌بینی می‌کنند؛ از 90 تا 150 دلار در هر تن. این نوسانات قیمت ناشی از عدم اطمینان در مورد سیاست‌های تولید فولاد و مداخله‌های ممکن دولت است. طی سال 2023، قیمت‌ها از 99 دلار تا 137 دلار در هر تن تغییرات مختلفی را نشان داده‌اند.

تاریخ:1402/09/09

منبع:فولاد24

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com


 

عوارض صادراتی، فرصتها را از بین برد

تحلیلگر ارشد حوزه معدن و صنایع معدنی با اشاره به عوارضی که روسیه بر روی صادرات محصولات معدنی خود از اول اکتبر وضع کرده است، گفت: این یک امتیاز بزرگ برای کشوری مثل ایران به شمار می ­رود؛ اما از ابتدای جنگ روسیه و اوکراین، صنایع معدنی ما نتوانسته از این فرصت زمانی خوب که در چند ماهه اول که قیمت محصولات زنجیره فولاد هیجانی افزایش پیدا کرد، استفاده کند.

صنعت فولاد ایران فرصت ­های جدیدی پیش رو دارد. به خصوص اینکه دومین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا یعنی روسیه، به دلیل اولویت­دهی به تامین نیازهای داخلی خود و ساخت تسلیحات، عوارض صادراتی را بر روی فولاد خود اعمال کرده است تا بیشتر فولاد تولیدی، در صنایع داخلی مصرف شود.

فرصتی بی­ نظیر برای ایران

اینجا است که فرصتی بی­نظیر برای کشوری مثل ایران فراهم می­ شود که با درک صحیح از موقعیت خود در بازارهای جهانی، روند تولید را تسریع بخشیده و با کاهش موانع و مشکلات پیش روی صادرات فولاد و محصولات فولادی، زمینه را برای کسب سهم بیشتر از بازارهای جهانی مهیا نماید؛ موضوعی که به نظر نمی­ رسد خیلی مورد توجه دولت قرار داشته باشد و سیاستگذار، برنامه جامعی برای آن داشته باشد؛ به خصوص اینکه برخی موانع همچون کمبود برق و گاز، در صنعت فولاد ایران ماندگار به نظر می­رسند و عدم سرمایه­ گذاری و توسعه در زیرساخت­ها ظرف سنوات اخیر، مشکلات تولید فولاد را هم دوچندان کرده است. کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر ارشد حوزه معدن و صنایع معدنی در گفتگو با اقتصاد آنلاین، بر این باور است که اکنون با سیاست­های جدیدی که روسیه بر روی صادرات فولاد خود اعمال کرده است، فرصتی بی­نظیر برای ایران مهیا کرده است که باید از خواب خرگوشی بیدار شد و به سیاستگذاری صحیح برای کسب بازار بیشتر پرداخت.

 صنایع معدنی این روزها یکی از ارزآورترین کالاهای کشور به شمار می ­روند که به تناسب همین نقش ­آفرینی، دولت هم دخالت بسیاری در حوزه بازگشت ارز صادراتی این تولیدکنندگان می ­نماید و بیشتر با وضع الزاماتی همچون عرضه در بورس یا قیمت­ گذاری تلاش دارد کنترل ­های سختگیرانه ­ای بر روی بخش تولید و صادرات داشته باشد. اگر بخواهیم نمایه­ ای آماری از وضعیت تولید فولاد در ایران داشته باشیم، به چه نکاتی می­توان توجه کرد و در چه شرایطی قرار گرفته ­ایم؟


کیوان جعفری طهرانی: این موضوعی است که کم و بیش همه در جریان آن هستند و البته انتقاداتی هم به آن وارد می­دانند. در عین حال فارغ از مسائلی که بر صنعت فولاد ایران در داخل کشور می­گذرد؛ مروری بر آمارهای بین­المللی نشان می­دهد که وضعیت و شرایط ما در دنیا از سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون، به روند کم نوسانی بوده است. در واقع، ایران به عنوان دهمین تولیدکننده فولاد جهان مطرح است و فارغ از اینکه بعضی از ماههای سال رتبه صنعت این صنعت ترقی کرده، به علت اتفاقاتی که در کشورهای جهان رخ داده، ایران توانسته جایگاه نهم را به دست آورد؛ چراکه به عنوان مثال در ماه فوریه ۲۰۲۳ میلادی یا اواخر بهمن و اوایل اسفند سال گذشته، به دلیل وقوع زلزله در ترکیه، جایگاه این کشور در تولید فولاد دنیا که عموما به عنوان نهمین کشور مطرح بوده، به یازدهم تنزل یافت و ایران توانست جایگاه نهم را به دست بیاورد.

این روند با نوساناتی برای کشور ترکیه همراه بوده و به تغییر جایگاه ایران هم انجامیده است. اما به طور عمومی، ایران دهمین تولیدکننده فولاد جهان به شمار می­رود و عمدتا جایگاه نسبتا مناسبی داریم. با توجه به اینکه ایران تا سال ۲۰۱۷ میلادی، یعنی حدود ۶ سال پیش یکی از واردکنندگان فولاد دنیا به شمار می­رفت و درصد واردات آن نسبت به صادراتش بیشتر بود، ولی سال به سال واردات کاهش یافت و به صادرات افزوده شد که این خود روند مثبتی بود که باید با مجموعه سیاست­های حمایتی حفظ شود نه اینکه سیاستی در پیش گرفته شود که منجر به کاهش صادرات شود.

این خود نیاز به مراقبت دارد. در حال حاضر، صادرات فولاد ایران حدود سالانه ۹ تا ۵/۹ میلیون تن فولاد رسیدیم، پس در مجموع جایگاه نسبتا خوبی برای ایران در بازارهای جهانی وجود دارد که همانطور که اشاره کردم، به نظرم حفظ این جایگاه و حتی اگر امکانش هست ترقی این جایگاه، باید جزو الویت­های سیاستگذاران در حوزه معدن و صنایع معدنی و وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد؛ چراکه صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر، همچنان در طول ۴۰ تا ۵۰ سال آینده، اهمیت خاصی دارد و کشورهای جهان از جمله چین و هند، با برنامه­ریزی دقیقی که صورت داده­اند تلاش دارند تا در افق سال­های ۲۰۶۰ و ۲۰۷۰ میلادی، فولاد خود را به سمت فولاد سبز حرکت داده و بنابراین، این دیدگاه با افق طولانی مدت یعنی حداقل ۳۰ تا ۵۰ سال آینده نشان می­دهد که حداقل برای ۵ دهه پیش رو، صنعت فولاد یک صنعت حائز اهمیت برای کشورهای دنیا به شمار می­رود.

* شما به درستی به اهمیت صنعت فولاد و برنامه­‌ریزی دنیا برای ارتقای این صنعت اشاره کردید. اما به هر حال هم اکنون صنعت فولاد ایران، با سختی­های بسیار در حال ادامه مسیر است. از دیدگاه شما بعنوان یک تحلیلگر

مهمترین مشکلاتی که بر سر راه تولید فولاد ایران وجود دارد در چه مواردی خلاصه می­‌شود؟

– شاید اصلی­ترین چالش کنونی را بتوان تامین انرژی مورد نیاز برای تولید فولاد دانست. شما به خوبی می­دانید که در سه تابستان و دو زمستان اخیر، کشور با کمبود برق و گاز مواجه بوده و اولین جایی که در پروسه صرفه­جویی وارد شد؛ صنایع انرژی­بر بودند که فولاد هم در زمره آنها قرار گرفته است. البته به دلیل عدم برنامه­ریزی و سرمایه­گذاری­های نکرده­ای که ظرف سنوات گذشته دیده شده است، سال به سال این کمبود و بحران با توجه به افزایش مصرف ناشی از افزایش جمعیت بیشتر خواهد شد و به طور قطع، این کمبود و بحران، هر ساله بیشتر نمایان خواهد شد و اگر یک فکر اساسی برای حل این بحران نکنیم، حتی متاسفانه باید گفت جایگاهی که به عنوان دهمین تولیدکننده فولاد جهان داریم را هم، از دست خواهیم داد و این یکی از معضلات اساسی است که باید برای  آن چاره ­اندیشی شود. یعنی سیاستگذار به وظایف اصلی خود عمل کند و زیرساخت­های لازم را برای تولید فراهم کند.

نکته حائز اهمیت آن است که صنعت فولاد ایران، اول به گاز و بعد به برق کاملا وابسته است؛ ضمن اینکه باید به این نکته هم تاکید کرد که برای تامین نیاز و وابستگی کار شاخصی در سنوات گذشته انجام نشده است؛ به این معنا که توسعه میادین گازی به عنوان یکی از مسائلی که نیاز به سرمایه­ گذاری بسیار بالایی دارد؛ نادیده گرفته شده و مشابه آن هم، تامین برق از طریق سوخت­های فسیلی و غیرفسیلی و احداث نیروگاهها، اصولا کاری سهل­ الوصول­ تر از بهره­برداری و توسعه میادین گازی نیست و اصولا پروژه ­هایی زمان­بر به شمار می­ رود و باید برای از بین بردن این چالش­ها، فکر اساسی کرد.

* آیا می­توان در این راستا به سرمایه‌گذاری‌های مشترک دل خوش کرد؟ برخی به شکل خوشبینانه، بهبود روابط ایران با عربستان را یکی از نکاتی می­‌دانند که شاید تاثیرگذار بر صنعت فولاد ایران باشد.

آیا این بهبود روابط می­تواند منجر به سرمایه­ گذاری عربستان در این حوزه شود؟

– به طور قطع نمی­توان امیدوارانه در این مورد صحبت کرد. به خصوص اینکه سرمایه­گذاری در کشوری مثل ایران که با مشکلات تحریم مواجه است و نقل و انتقال پول را به خوبی حل نکرده است؛ حتما امکان­پذیر نیست و از سوی دیگر، شرایط مواجهه حاکمیت با سرمایه­گذاران خارجی اصولا مشخص نیست و این خود گره عمیقی است. عربستان نیز از این جرگه جدا نیست.

یعنی باید به صراحت گفت که بهبود روابط با عربستان، عملا بر تولید فولاد ایران تاثیری ندارد، هر چند که توسعه روابط می­تواند در زمینه توسعه صادرات تاثیرگذار باشد، اما نکته اصلی آن است که عربستان، برنامه بزرگی در جهت توسعه صنعت فولاد خود دارد و اصولا در دو ماه گذشته، اتفاقی که خیلی باعث تعجب همگان شد، مجموعه فولادسازی دولتی عربستان بود که اسمش «حدید» است و زیرمجموعه سابیک یا شرکت مادر تخصصی صنایع پایه عربستان سعودی که بیشتر در زمینه پتروشیمی فعال هست، قرار گرفته و مشاهده می­ شود که این شرکت، از مجموعه سابیک جدا شده و شرکت دولتی جدیدی به عنوان متولی صنعت فولاد عربستان قرار هست که تاسیس شود. در عین حال، معمولا کشورها وقتی بخواهند به صنعتی اهمیت دهند، این تفکیک را انجام می ­دهند؛ ضمن اینکه هم از نظر تفکیک آن شرکت و هم از نظر تشکیل شرکتی جدید و حتی یک پله بالاتر در رابطه با تشکیل وزارتی مثل وزارت فولاد در عربستان مشابه هندوستان و برخی از کشورهای دیگر، مشاهده می­شود که عربستان با سیاست­هایی که دنبال می­ کند، ممکن است در آینده­ای نزدیک نسبت به ایجاد یک وزارتخانه فولادی اقدام نماید.

در عین حال نکته دیگری که باید به آن توجه کرد آن است که کسی نمی­داند روابطی که بین ایران و عربستان شکل گرفته، به این زودی به جایگاه توسعه اقتصادی خواهد رسید یا خیر. در طول ۸ ماه گذشته که روابط بهبود پیدا کرده، صرفا مسیر همکاری در حد اعزام حجاج  و صدور روادید شکل گرفته و پیش رفته و هنوز حرکت خاصی در حوزه همکاری­ های اقتصادی رخ نداده است و طبیعتا بازار عربستان با توجه به ساخت و سازهای بزرگی که تا افق ۲۰۳۰ میلادی برای خود تعریف کرده و از الان هم شروع شده، بازار مصرف بسیار بزرگی را دارد که فولاد هم نیاز دارد؛ اما باید برای حضور در آن و رقابت با سایر رقبا هم آماده بود. تولید فولاد عربستان سالیانه حدود ۱۷تا ۱۸ میلیون تن است که اصلا جوابگوی نیاز داخلی این کشور نیست و طبیعتا نسبت به واردات از کشورهای همسایه و حتی کشورهای دیگر، به مقدار سالیانه حدود ۶ میلیون تن اقدام می­ کند؛ اما باید صبر کنیم ببینیم آیا این بهبود روابط، باعث توسعه روابط اقتصادی و در نهایت توسعه صادرات فولاد ایران به این کشور خواهد شد یا خیر.

نکته دیگر آن است که ما متاسفانه موقعیت­های خیلی خوب زیادی را در طول چند سال گذشته در پروژه­ های بزرگ کشورهای منطقه از دست داده ­ایم که نمونه آن، اکسپوی ۲۰۲۰ دبی که به علت شیوع کرونا، یکسال به تعویق افتاد؛ در حالیکه ما شاهد بودیم که از سال ۲۰۱۳ میلادی، امارات متحده عربی کاندیدا شده بود و ساخت و سازهای آن شروع شده بود؛ اما ایران هیچگاه نتوانست در ساخت و سازهای بزرگ اکسپوی دوبی مشارکت کند. یا در جام جهانی ۲۰۲۲ میلادی قطر هم، همین طور و از سال ۲۰۱۵ میلادی که دوحه کاندید شد و به طور رسمی به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب گردید، ساخت و سازها شروع شد و ما نتوانستیم در این پروژه ­های بزرگ منطقه به ویژه در بخش صادرات فولاد، نقشی اساسی داشته باشیم. به نظر من دولت باید یک فکر اساسی در مورد توسعه صادرات ایران به عربستان به ویژه در رابطه با صنعت فولاد صورت دهد که با توسعه روابط تجاری و اقتصادی مقدمات این کار فراهم خواهد شد.

* شما اشاره به مجموعه اتفاقاتی که به نوعی فرصت ­سوزی نسبت به استفاده از فرصت­ های منطقه در ساخت و سازهای مرتبط با رویدادهای بین ­المللی است، اشاره کردید. آیا اگر سیاستگذاری لازم و به موقع هم انجام می­ شد، ایران می­ توانست به لحاظ رقابت وارد این فضاها شود و کار را دنبال کند یا نه؟

ضعف‌­هایی نسبت به رقبا داشت که ممکن بود باز هم کنار زده شود؟

– اگر منظور شما از رقبا، کشورهای مطرح جهان در حوزه تولید فولاد است، که باید گفت قیمت تمام­شده آنها بسیار پایین ­تر از قیمت تمام­شده ما است؛ به این معنا که دو کشور چین که اولین و بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان است و روسیه که دارنده بالاترین رتبه­ های جهانی در این حوزه است، هزینه تولید خود را مدیریت کرده و به مراتب پایین­ تر از هزینه تولید ایران هستند. حتی اگر این قیمت پایین­تر از ایران نباشد، با اهدای امتیازات خاصی نسبت به توسعه صادرات و جذب سهم بیشتر از بازار جهانی اقدام می­ کنند؛ بنابراین قیمت تمام ­شده هم حتما در این حوزه پاشنه آشیل می­ تواند به شمار آید. اکنون در اواخر ماه اکتبر قرار داریم و خبری که حدود یک ماه گذشته منتشر شد، نشان می ­دهد که روسیه بر روی تمامی محصولات صنعتی خود، از اول ماه اکتبر عوارض صادراتی تصویب کرده که درصد این عوارض، به صورت پلکانی بوده و رابطه ای بین واحد پولش (روبل روسیه) با دلار آمریکا دارد.

در جدول تعیین شده که به صورت رسمی هم اعلام شده است، هر چقدر پول روسیه تضعیف شود، درصد این عوارض افزایش پیدا می­ کند و با توجه به نرخ برابری هر روبل روسیه با دلار آمریکا که ۹۶ روبل بوده است، نرخ این عوارض در ماه اکتبر به ۷ درصد رسید. یعنی اگر هر چقدر روبل روسیه تقویت شود، این عوارض به طرف کف  قیمتی خود یعنی ۵ درصد حرکت خواهد کرد. جالب این است که این عوارض، تمامی صنایع غیر از چوب، پتروشیمی، پوشاک و صنایع غذایی را شامل می­ شود و فولاد و مواد معدنی نیز، جزو الویت ­های روسیه برای وضع عوارض صادراتی پلکانی است. این عوارض به مدت ۱۵ ماه، تا آخر دسامبر ۲۰۲۴ میلادی تصویب شده و هدف روسیه این است که با کاهش نرخ داخلی فولاد و افزایش مصرف سرانه فولاد، تمرکزش را بر روی بازار داخلی گذاشته و معتقد است که این بازار مصرف بزرگ، به ویژه بخش تسلیحات­ سازی می ­تواند نسبت به جذب این کالای تولیدی اقدام کند و طبیعتا تمرکزش، بر روی صادرات کاهش خواهد یافت و این یک امتیاز بزرگ برای کشوری مثل ایران به شمار می­رود که از ابتدای جنگ روسیه و اوکراین، نتوانسته از این فرصت زمانی خوب که در چند ماهه اول که قیمت محصولات زنجیره فولاد هیجانی افزایش پیدا کرد، استفاده کند.

در عین حال، به علت بحث عوارض صادرات بی­ موردی که در آن زمان از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت وضع شد؛ این فرصت از دست رفت؛ ضمن اینکه بعد از آن هم شاهد هستیم که روسیه برای دور زدن تحریم ­ها، نسبت به دامپینگ قیمتی محصولات فولادی و تخفیفات مالیاتی اقدام کرده است که عملا بازار صادراتی به خصوص ایران را تحت تاثیر قرار داده است. در عین حال، عدم حضور روسیه می ­تواند به کشورهایی مثل ایران کمک کند و ما باید از این فرصت استفاده کنیم. پس یک رقیب و تهدید بزرگ ما عملا در بازار نیست و باید حداقل در توسعه صادرات به کشورهای منطقه و شمال آفریقا بتوانیم بهتر عمل کنیم. ما همیشه نباید فقط به صادرات فکر کنیم، مزیتی که ما داریم و نباید فراموش کنیم، جمعیت بالای ایران است که بازار مصرف بزرگی حدود ۸۵ میلیون نفری را پیش روی ما قرار داده که از نظر جمعیت، با ترکیه که هفتمین یا هشتمین تولیدکننده فولاد جهان است، برابر هستیم. ما باید به جمعیت کشور و بازار مصرف بزرگ خودمان به دید فرصت نگاه کنیم. همچنان که روسیه با تمرکز بر بازار داخلی به فکر بهره­ وری و افزایش مصرف سرانه فولاد داخلی است؛ ولی ما هیچ وقت از این مزیت استفاده نکردیم.

از اول دولت سیزدهم نیز صحبت ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال مطرح بود؛ ولی اکنون بیش از دو سال گذشته و هیچ حرکت مشخصی اتفاق نیفتاده است، پس طبیعتا اگر پروژه ­های داخل کشور، زیاد شود و سرانه مصرف فولاد افزایش پیدا کند، این یک مزیت برای توسعه این صنعت به شمار می­ رود؛ به خصوص اینکه در کشورهای جهان، جمعیت بالا یک مزیت برای بازار مصرف بزرگتر محسوب می­شود که ما نتوانستیم از آن استفاده کنیم؛ هر چند که بحران داخلی اقتصادی و مالی کشور بیش از همه دخیل بوده است. در منطقه خلیج فارس نیز با توجه به پیمانی که کشورهای عربی عضو این اتحادیه GCC دارند، صادرات محصولاتشان به یکدیگر شامل تخفیفات گمرکی می­شود که حداقل ۵ درصد است که این خود، قیمت صادراتی فولاد ایران را به این کشورها گران­تر از تولید داخلی­شان می­کند که این خود نیز، بر روی صادرات فولاد ایران بی­تاثیر نبوده است .به هر حال با توجه به شرایط موجود که روسیه در بازار جهانی وجود ندارد، می ­بایستی به فکر جذب بازارهای جدید در سطح جهانی و امتیازی که در مورد جمعیت بالا داریم، باشیم که منجر به  افزایش مصرف سرانه فولاد می­شود که باید نسبت به آن توجه و اقدام لازم صورت گیرد.

تاریخ:1402/09/08

منبع:اقتصاد آنلاین

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

نوردکاران با کاهش قیمت خریدار شدند

با نزدیک شدن به پایان سال‌جاری میلادی، بازار کامودیتی‌‌‌ها به‌ویژه فولاد در شرایط مطلوبی به سر می‌‌‌برد، به طوری که همزمان با انبارسازی چینی‌‌‌ها و افزایش میزان تقاضا، قیمت‌ها نیز در کانال افزایشی قرار گرفتند. با این حال، قیمت فولاد در بازار داخلی همچنان در فاز کاهشی است و از این‌رو میزان تقاضا افزایش یافته و رشد ۹۸درصدی میزان تقاضا در روز معاملاتی هفته جاری نسبت به هفته گذشته این نوید را می‌دهد که طی هفته‌‌‌های آتی بخش فولاد شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد، این در حالی است که شمش فولاد کمترین قیمت طی ۱۰ماه گذشته را تجربه کرده است.

بررسی معاملات تالار صنعتی و معدنی در بورس‌کالای ایران نشان می‌دهد که شمش فولادی طی چند هفته اخیر از نظر قیمتی و میزان عرضه و معاملات شرایط مطلوبی نداشته است که ادامه این روند صنعتگران و فعالان حوزه فولاد را نگران می‌کند.

نوردکاران به‌عنوان مشتریان شمش فولادی در بورس‌کالا همچنان با تناقض قیمتی بین مواد اولیه و محصول نهایی مواجه هستند، به طوری که قیمت نهایی میلگرد با احتساب هزینه حمل و تولید بیش از قیمت مواد اولیه موردنیاز تمام می‌شود و از این‌رو تولیدکنندگان مقاطع طویل اشتیاقی به خرید شمش‌‌‌های عرضه‌شده در بورس‌کالا ندارد. شمش فولادی بورس‌کالا روز دوشنبه 6آذرماه در کانال 17‌هزار و 500تومانی در رینگ صنعتی عرضه شد که قیمت نهایی آن با احتساب مالیات ارزش‌افزوده به 19‌هزار تومان می‌رسد و با این قیمت مواد اولیه تولید محصول تحت هیچ شرایطی مقرون به صرفه نیست و کاهش قیمت شمش در بازار فیزیکی کمکی به نوردکاران نمی‌‌‌کند؛ چراکه تولیدکنندگان مقاطع طویل با مشکلاتی همچون کاهش نقدینگی و سررسید چک‌‌‌های تجار، سررسید خریدهای اعتباری، رقابت منفی در بخش صادرات و ارزان‌فروشی توسط کارخانه‌‌‌های مختلف دست‌وپنجه نرم می‌کنند که موجب شده است بخش فولاد از رمق بیفتد. از طرفی با نزدیک شدن به فصل سرما و آغاز محدودیت‌ها و قطعی گاز در واحدهای تولیدی بخش فولاد شرایط تولید به مراتب سخت‌‌‌تر و شرایط نقدینگی برای فولادکاران وخیم‌‌‌تر خواهد شد.

 افزایش 98 درصدی میزان تقاضا در بازار فیزیکی


بررسی معاملات شمش فولادی در بورس‌کالا نشان می‌دهد که میزان تقاضا در روز معاملاتی 6 آذرماه نسبت به هفته گذشته حدود 98‌درصد افزایش داشته و شاید نوید این را داشته باشد که روند کاهشی شمش به پایان رسیده و کف قیمت کانال 17‌هزار تومان بود. برای پی بردن به آینده بازار فولاد باید به انتظار معاملات میلگرد در بازار فیزیکی نشست. با قیمت فعلی شمش پیش‌بینی می‌شود میلگرد در معاملات هفته جاری با قیمت 20‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم مورد دادوستد قرار گیرد که قیمت نهایی آن به 22‌هزار تومان می‌‌‌رسد. بنابراین کاهش قیمت شمش فولادی در رینگ صنعتی تاثیر چندانی بر قیمت تمام‌شده میلگرد نخواهد گذاشت و از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که قیمت محصول را نیز مجددا کاهش دهند و با نرخ 19‌هزار و 200تومان عرضه کنند که قیمت نهایی به 21‌هزار تومان می‌رسد و همچنان این تفاوت قیمت‌ها بین مواد اولیه و محصول نهایی به‌صرفه نیست. بنابراین زمانی که قیمت در معاملات بورس‌کالا بالاتر از بازار باشد، در نتیجه میزان انگیزه و اشتیاق برای خرید از تالار معدنی و صنعتی به‌شدت کاهش می‌‌‌یابد و ادامه این روند رکود را به بخش فولاد تزریق کرده است.

گرانترین دوره فارکس رایگان شد ” فرصت رو از دست نده”

شرایط بخش فولاد به شکلی درآمده که نوسان نرخ ارز هم نمی‌‌‌تواند کمک چندانی به فعالان این حوزه کند. از طرفی قیمت جهانی سنگ‌آهن طی دو هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است که این موضوع ناشی از انبارسازی چینی‌‌‌ها و افزایش میزان تقاضای فصلی در انتهای سال‌جاری میلادی است که طبق روال سال‌های گذشته پیش‌بینی می‌شود قیمت سنگ‌آهن از اواسط ماه دسامبر مجددا وارد فاز کاهشی شود. قیمت شمش فولادی نیز ظرف دوهفته گذشته شرایط مشابهی را تجربه کرده است که با شروع سال میلادی جدید پیش‌بینی افت میزان تقاضا دور از تصور نیست و از این‌رو باید منتظر عقبگرد قیمت شمش فولاد در بازارهای جهانی باشیم.

در حال حاضر بازار جهانی در آرامش نسبی به سر می‌‌‌برد که اخبار ناشی از آغاز اپیدمی بیماری تنفسی جدید در چین می‌‌‌تواند به عنوان عامل برهم‌‌‌زننده بازار‌‌‌های جهانی عمل کند.  از آنجا که بازار داخلی بخش فولاد در تنگنای رکود به دام افتاده است، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که صادرات و تقویت معاملات بین‌المللی می‌‌‌تواند به‌عنوان ناجی این صنعت ظاهر شود و بازار فعلی جهانی یک موقعیت مناسب برای تجار ایرانی است که تحریم این موقعیت را نیز از فولادکاران سلب کرده است. همچنین در صورت جدی شدن شیوع بیماری در چین، شرایط صادرات سخت‌‌‌تر خواهد شد و بهبود بازار داخلی فولاد و خروج از رکود عملا به بن‌‌‌بست به دام خواهد افتاد.

شمش فولاد به کف قیمتی 10 ماهه رسید


بازار فیزیکی روز دو‌‌‌شنبه 6 آذرماه میزبان 281‌هزار و 505تن شمش فولادی بود که با تقاضایی حدود 265‌هزار و 210تن مواجه شد که از این میزان حدود 139‌هزار و 320تن مورد معامله قرار گرفت و به عبارت بهتر 49‌درصد از میزان عرضه به فروش رسید. بررسی آمار نشان می‌دهد که میزان تقاضا در هفته جاری حدود 98‌درصد نسبت به‌ روز معاملات هفته گذشته افزایش داشته است. معاملات رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز دوشنبه 6 آذرماه نشان می‌دهد که دادوستد شمش‌‌‌های فولادی با میانگین قیمت پایه 17‌هزار و 942تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شده که نسبت به میانگین قیمت پایه در هفته‌‌‌های گذشته کاهش داشته است.

معاملات انواع شمش فولاد در بازار فیزیکی روز 6 آذرماه در بازه قیمت پایه 17‌هزار و 190تومان تا 18‌هزار و 695تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شد. پیش‌بینی می‌شود معاملات در تالار صنعتی بورس‌کالا هفته آینده نیز در بازه قیمتی 17‌هزار و 657تومان تا 18‌هزار و 385تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شود. با این حال عملا افت قیمت و کاهش میزان تقاضا برای شمش فولاد ادامه خواهد داشت که افزایش نسبی میزان تقاضا در رینگ صنعتی می‌‌‌تواند پیام بهبود شرایط معاملات و اوج‌‌‌گیری قیمت را در پی داشته باشد.

تاریخ:1402/09/08

منبع:دنیای اقتصاد

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

لازم الجرا شدن عوارض صادراتی زنجیره فولاد

شنیده‌های از منابع موثق حاکی از این است که مصوبه قبلی هیئت دولت در خصوص دریافت عوارض صادراتی زنجیره فولاد بر اساس رای دیوان عدالت اداری لازم الاجرا شده است.

 منابع موثق حاکی از این است که مصوبه قبلی هیئت دولت در خصوص دریافت عوارض صادراتی زنجیره فولاد بر اساس رای دیوان عدالت اداری لازم الاجرا شده است.

دیوان عدالت اداری پیش از این دستور موقت توقف اجرای تصویب نامه هیئت دولت برای دریافت عوارض صادراتی مواد خام و نیمه خام را صادر کرده بود که اکنون آن را لغو کرده است.

در تصویب نامه مورخ ۲۱ تیرماه هیئت دولت، عوارض صادراتی سنگ آهن، کنسانتره و گندله ۲۰ درصد، آهن اسفنجی ۱۵ درصد و شمش و اسلب فولادی ۲ درصد تعیین شده است. این در حالی است که مطابق هیچ یک از تعاریف بین المللی، محصولات زنجیره فولاد از جمله شمش و اسلب نیمه خام محسوب نمی‌شود.

شنیده های  چیلان  همچنین از تحرکات وزارت صمت برای اقناع هیئت دولت و صدور تصویب نامه جدید مبنی بر کاهش عوارض صادراتی حکایت دارد. انجمن فولاد، اتاق بازرگانی، انجمن پتروشیمی و سایر تشکل های معدنی و صنعتی پیش از این طی مکاتباتی مخالفت خود با این تصمیم دولت را اعلام کرده اند.

تاریخ:1402/09/07

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com