کامودیتی‌‌‌ها روز ابتدایی هفته جاری را چشم‌‌‌انتظار انتشار داده‌‌‌های تورمی آمریکا و تاثیر آن بر سیاست‌‌‌های مالی فدرال‌رزرو، قرمزپوش آغاز کردند. به این ترتیب افزایش شاخص دلار آمریکا به خروج سرمایه‌گذاران از دارایی‌‌‌های پرریسک نظیر کامودیتی‌‌‌ها انجامید و به افت نرخ آنها منجر شد.

جریان کلی بازارهای کالایی در روز ابتدایی دومین هفته از ماه اوت کاهشی بود. به این ترتیب، در شرایطی روز دوشنبه بازارهای کالایی کار خود را آغاز کردند که کاهش تمایل به خرید دارایی‌‌‌های پرریسک نظیر کامودیتی‌‌‌ها میان فعالان بازار باعث شد تا از نرخ بسیاری از کامودیتی‌‌‌ها کاسته شود. تا اواسط این روز، نفت‌خام آمریکا کاهش ۴/ ۱درصدی، مس افت ۳۵/ ۰درصدی، میلگرد فولادی چین کاهش ۶/ ۰درصدی، قلع کاهش یک‌درصدی و آلومینیوم افت ۲/ ۰درصدی داشت. کاهش نرخ در ساعات ابتدایی روز سه‌‌‌شنبه، هشتم ماه اوت، با شتاب بیشتری ادامه یافت؛ به نحوی که نفت خام آمریکا در این روز افت ۵/ ۱درصدی، مس کاهش ۲/ ۲درصدی و سنگ‌‌‌آهن کاهش ۳/ ۲درصدی را تا اواسط روز سه‌‌‌شنبه به ثبت رساند. کاهش نرخ شامل حال بسیاری از کامودیتی‌‌‌های صنعتی دیگر نیز شد، اما محصولات پتروشیمی تا حدی از آن در امان ماندند.

صعود دلار به زیان فلزات تمام شد


بازگشت شاخص دلار آمریکا به مسیر رشد و نگرانی فعالان بازارهای مالی و کالایی دنیا از استمرار سیاست انقباضی، عامل اصلی تضعیف بهای کامودیتی‌‌‌ها در روز بازگشایی بازار طی هفته جاری بود. شاخص دلار آمریکا روز جمعه چهارم اوت از ۰۲/ ۱۰۲ به ۰۹/ ۱۰۲ تا اواسط روز جمعه رسید. افزایش شاخص دلار آمریکا، به شکل منحصربه‌فردی سیگنالی کاهنده برای بازارهای مالی و کالایی به همراه دارد. رشد شاخص دلار، سرمایه‌گذاران را به سمت خروج از بازارهای مالی و کالایی و نگهداری دلار سوق می‌دهد و از افت نرخ کامودیتی‌‌‌ها حمایت می‌کند.

سرمایه‌گذاران چشم‌‌‌انتظار داده‌‌‌های تورمی آمریکا


ظرف روزهای پایانی هفته جاری شاخص‌‌‌های تورمی آمریکا منتشر می‌شود. سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی و کالایی دنیا چشم‌‌‌انتظار این داده‌‌‌های مهم هستند و درواقع نتایج این داده‌‌‌ها به رفتار آنها جهت می‌دهد. شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا که در روز پنج‌شنبه منتشر می‌شود، بر تصمیم‌‌‌های بعدی فدرال‌رزرو در خصوص سیاست نرخ بهره اثر می‌‌‌گذارد. هفته گذشته نیز داده‌‌‌های اشتغال و بیکاری آمریکا منتشر شد که مطابق با آن در ماه پوئیه برابر ۱۸۷‌هزار شغل در بزرگ‌ترین اقتصاد جهانی ایجاد شد که این رقم کمتر از برآورد ۲۰۰‌هزار شغل مورد انتظار تحلیلگران بود. با این حال، نرخ بیکاری به ۵/ ۳‌درصد و رشد دستمزدها کمتر از حد انتظار کاهش یافت.
فدرال‌رزرو با استناد به مجموع این داده‌‌‌ها ادامه مسیر برای مقابله با تورم را مشخص می‌کند. در شرایط کنونی شتاب تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد جهانی فروکش کرده است؛ اما همچنان رشد تورم با هدف فدرال‌رزرو فاصله دارد و در عین حال داده‌‌‌های تولید ناخالص داخلی و آمار اشتغال و بیکاری آمریکا، بروز رکود در اقتصاد این کشور را مردود می‌‌‌داند. این موضوع می‌‌‌تواند فدرال‌رزرو را برای تشدید سیاست انقباضی مصمم کند که این موضوع از سویی زمینه رشد ارزش شاخص دلار آمریکا و از سوی دیگر زمینه افت نرخ فلزات را مهیا می‌کند.

تاریخ:1402/05/18

منبع:اکوایران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

افت نرخ کامودیتی‌ها شدت گرفت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *