طبق اطلاعیه عرضه بورس کالای ایران امروز دوشنبه چهارم اردیبهشت ۱۴۰۲، در پی اطلاعیه این شرکت که زمان عرضه برخی محصولات فولادی در هفته منتهی به ششم اردیبهشت ۱۴۰۲ با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (دوم و سوم اردیبهشت ماه)، قرار است ۳۴۸ هزار و ۵۵۵ تن محصول شامل مقاطع فولادی، سنگ آهن و آهن اسفنجی عرضه خواهد شد.

محصولات فولادی عرضه شده به حجم ۱۱۸ هزار و ۵۵۵ تن شامل تیرآهن، سبد میلگرد ساده صنعتی، آلیاژی و کلاف، شمش بلوم و ناودانی است که تیرآهن با بیشترین افزایش قیمت به مقدار ۳/۷ درصد نسبت به هفته گذشته با حجم ۶ هزار ۶۴۷ تن و قیمت ۲۴۳ هزار و ۲۵۱ ریال عرضه خواهد شد. پایین‌ترین قسمت عرضه شده این محصول ۱۹۹ هزار ریال و بالاترین قیمت ۴۶۰ هزار ریال به ازای هر کیلو بدون ارزش افزوده است که افزایش قیمت قابل ملاحظه‌ای داشته است. لازم به ذکر است نوع تسویه برای این محصول نیز به صورت ۵۰ درصد نق و ۵۰ درصد اعتباری است.

این در حالی است که عرضه اعتباری زنجیره فولاد از آهن اسفنجی تا میلگرد به موجب مصوبه ۱۱۳۲۰۴۸۹ صمت و با توجه به اثر این معاملات بروی تحریک تقاضا و رشد قیمت مجاز نبوده و با این حال، بورس کالا تصمیم به عدم اجرای مصوبه کارگروه مدیریت بازار نموده است.

سبد میلگرد ساده سنعتی و میلگرد آلیاژی و کلاف نیز افزایش عرضه نسبت به هفته قبل دارند و به ترتیب با قیمت پایه ۲۳۹ هزار و ۱۵۱ ریال و ۲۳۰ هزار و ۳۷۷ ریال عرضه خواهد شد. گفتنی است در معاملات میلگرد روز چهارشنبه ۳۰ فرودین به دلیل رقابت شدید، قیمت این کالا رشد ۷ درصد داشت طوری که نرخ دلار کشف شده برخی محصولات به ۴۳ هزار تومان رسیده و برخی معاملات میلگرد از جمله فخاس شاهد ۲۹ درصد رقابت بود که توسط بورس کالا لغو شد.

اما شمش بلوم با کاهش عرضه جزئی و با  قیمت پایه ۲۲۲ هزار و ۴۱۵ ریال با ۹ درصد افزایش نسبت به هفته قبل عرضه شده است و نوع تسویه آن نیز تماما به صورت نقدی است.

از محصولات سنگ آهنی موجود در بورس کالا روز دوشنبه قرار است فقط ۱۰۰ هزار تن سنگ آهن کلوخه عرضه شود که تغییر حجم و قیمتی نسبت به هفته قبل نداشته است. 

آهن اسفنجی نیز با ۴ درصد افزایش عرضه نسبت به هفته قبل به میران ۱۳۰ هزار تن با نرخ پایه ۹۹ هزار و ۸۵۴ ریال ارائه شده که نوع تسویه آن نقدی و در اردیبهشت تحویل داده خواهد شد.

چند نکته در خصوص معاملات هفته آتی شمش و میلگرد به نظر می‌رسد باید خریداران رعایت کنند. طبق مذاکراتی که بین بورس کالا و کمیته تنظیم بازار از سوی صمت با توجه به رشد قیمت شمش فولاد و افزایش ۷ درصدی قیمت میلگرد در معاملات این هفته صورت گرفته، قرار شده حداقل تنش به بازار فولاد و میلگرد کشور منتقل شود.
همچنین توافق شده تا صمت و بورس کالا در هفته آینده با شرکت‌های بزرگ تولید شمش و میلگرد کشور مذاکره کنند و به گونه‌ای عمل شود که سقف رشد قیمت پایه معاملات از ۱ درصد فراتر نرود.
موضوعی که مشخص است این است که عرضه شمش و میلگرد به میزان کافی در بورس کالا در حال انجام بوده و نگرانی از کمبود عرضه حداقل تا پایان خردادماه قابل تصور نیست.

تاریخ:1402/02/04

منبع:آهن نیوز

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد بورسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *