در هفته گذشته قیمت قراضه در بازارهای اصلی به روند افزایشی خود ادامه داد زیرا مصرف کنندگان پس از یک دوره طولانی از عدم انعقاد قراردادهای جدید، تمایل به خرید را افزایش دادند.

در هفته گذشته قیمت قراضه در بازارهای اصلی به روند افزایشی خود ادامه داد زیرا مصرف کنندگان پس از یک دوره طولانی از عدم انعقاد قراردادهای جدید، تمایل به خرید را افزایش دادند. در این میان، فعالیت در بازار ترکیه همچنان اندک بوده، اما برای افزایش قیمت‌ها کافی است. همچنین بازار چین به دلیل دو عامل – عرضه محدود قراضه و افزایش قیمت فولاد – بهبود یافت. در ایالات متحده، قیمت قراضه به دلیل روند مثبت در بازار ترکیه اندکی رونق گرفت، اگرچه چشم انداز معاملات ژوئن ناامید کننده است.

رونق اندک در بازار ترکیه

قیمت قراضه در ترکیه برای هفته ۲۹ می تا ۵ ژوئن ۲۰۲۳، ۱.۳ درصد دیگر یا ۵ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل افزایش یافت و به ۳۸۵-۳۹۰ دلار در هر تن رسید. به این ترتیب، قیمت قراضه در ترکیه برای دومین هفته متوالی در حال افزایش است. به طور کلی طی دو هفته، قیمت مواد اولیه ۴ درصد یا ۱۵ دلار در هر تن افزایش یافت.

معاملات در بازار ترکیه در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افزایش یافت. فولادسازان شروع به پر کردن ذخایر و افزایش خرید قراضه به دلیل بهبود تقاضای داخلی برای میلگرد کردند.

با این حال، به دلیل کاهش شدید ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی، مشکلات اقتصادی و فروش پایین فولاد، مصرف کنندگان محلی هنوز در مورد چشم انداز آینده نامطمئن هستند، از همین روی افزایش قیمت‌ها بسیار اندک است.

بنابر اعلام فولادسازان، هیچ عاملی در اقتصاد ترکیه وجود ندارد که بتواند از رشد قیمت قراضه حمایت کند. در حال حاضر، قیمت‌ها نه به این دلیل که تولیدکنندگان داخلی تولید فولاد را افزایش می‌دهند، بلکه به این دلیل که شرکت‌های فولادی مجبور هستند انبار مواد خام را دوباره پر کنند، در حال افزایش است. تامین کنندگان مواد خام نرخ پایین جمع‌آوری ضایعات را گزارش داده‌اند که به آنها اجازه نمی‌دهد حجم زیادی را با قیمت‌های زیان آور بفروشند.

هفته گذشته، قراردادهای مربوط به واردات تقریبا ثابت بود، هرچند تجارت داخلی کالاها با شروع پاکسازی آوارهای ناشی از زلزله در جنوب ترکیه افزایش یافت. اکنون، مواد اولیه وارداتی جذابیت خود را برای فولادسازان از دست داده است زیرا بسیار گران هستند.

برخی از فعالان بازار انتظار بهبود تقاضا و افزایش قیمت کالاها در هفته جاری را دارند، زیرا بهبود اقتصاد چین سیگنال‌های مثبتی برای تجارت جهانی فولاد ارائه می‌دهد. علاوه بر این، ترکیه سرانجام پس از انتخابات کابینه جدیدی را تشکیل داد که باز نشانه مثبتی برای بازار است.

در بازار ایالات متحده، قیمت قراضه در هفته ۲۶ مه تا ۲ ژوئن ۲۰۲۳ نیز با ۱.۷ درصد یا ۶ دلار در هر تن افزایش یافت و به ۳۶۰ دلار در تن رسید. همچنین، پیش بینی می‌شود که تا ۹ ژوئن به ۳۷۱ دلار در هر تن افزایش یابد.

افزایش قیمت مواد اولیه در آمریکا به دلیل بهبود وضعیت بازار ترکیه است، البته بازیگران داخلی انتظار دارند به دلیل رکود قیمت میلگرد و عرضه بالا، قیمت مواد خام در معاملات ژوئن کاهش یابد. در بازار داخلی مجموعه این عوامل روند قیمتی بازار را طی خردادماه تعیین خواهد کرد.

رکود در واردات چین

قیمت قراضه در بازار چین  طی ۲۹ می تا ۵ ژوئن ۲۰۲۳، ۲.۷ درصد یا ۱۰.۳ دلار در هر تن افزایش یافت تا به ۳۸۱ دلار در هر تن برسد. قیمت مواد اولیه در هفته گذشته به دلیل کاهش عرضه و افزایش قیمت در بازار فولاد صعودی شد.

طی هفته ۲۶ می تا ۲ ژوئن ۲۰۲۳، سطح استفاده از ظرفیت کارخانه‌های فعال در کوره‌های قوس الکتریکی با ۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل به ۴۵ درصد رسید. میانگین تحویل روزانه قراضه به کلیه واحدهای فولادی چین با ۱۹.۸ درصد کاهش به ۳۹۳.۱ هزار تن و متوسط ​​مصرف روزانه با ۴.۳۶ درصد کاهش به ۴۴۷.۵ هزار تن رسیده است.

عرضه بازار قراضه هفته گذشته پاسخگوی نیاز فولادسازان نبود. چون کاهش شدید قیمت‌ها در هفته قبل، فروشندگان را مجبور کرد تا مواد خام را کاهش دهند و در نتیجه هنگام افزایش تقاضا، با کمبود عرضه مواجه شدند. بهبود تقاضا، معامله‌گران را تحریک می‌کند تا عرضه را محدود کنند و بیشترین سود را از فروش به دست آورند. با این حال، تقاضا از کارخانه‌های فولادی که بر روی کوره‌های قوس الکتریکی کار می‌کنند، همچنان کاهش می‌یابد، زیرا چنین کارخانه‌هایی همچنان زیان در تولید را تجربه می‌کنند.

بازار قراضه وارداتی چین در حال رکود است. پیشنهادات تامین کنندگان خارجی هنوز برای تولیدکنندگان داخلی فولاد بسیار زیاد است.

تاریخ:1402/03/20

منبع:آهن نیوز

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

افزایش قیمت جهانی قراضه برای دومین هفته متوالی/ بازار ترکیه جان گرفت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *