انبار تجار انباشته از مقاطع طویل فولادی است که مشتری ندارد؛ در این شرایط میلگرد عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا نیز بدون مشتری می‌ماند. در این شرایط تسهیل شرایط صادرات می‌تواند به کاهش رکود حاکم بر معاملات این بخش کمک کند.

کاهش مستمر حجم فروش مقاطع طویل فولادی از رینگ صنعتی بورس کالا


به گزارش اکوایران، ۲۰ هزار تن میلگرد فولادی در اولین روز از شهریور ماه از رینگ صنعتی بورس کالای ایران معامله شد. این در حالی بود که نوردکاران بالغ بر ۲۴۵ هزار تن انواع میلگرد فولادی در این زمان در رینگ صنعتی بورس  کالا عرضه کرده بودند و به این ترتیب نسبت عرضه میلگرد به حجم معامله آن در این روز به ۸ درصد رسید.

بازه تعیین شده برای عرضه میلگرد در رینگ صنعتی بورس کالا در روز ابتدایی شهریور ماه برابر ۲۱ هزار و ۵۷۰ تومان تا ۲۲ هزار و ۵۷۰ تومان بود. این در حالی بود که ظرف روز دوشنبه ۳۰ مرداد ماه بالغ بر ۹۰ هزار تن شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس کالا با نرخ ۲۰ هزار و ۲۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفته بود. با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس نرخ تمام شده فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس کالا در هفته جاری برابر ۲۲ هزار تومان خواهد بود. به این ترتیب کف قیمت تعیین شده برای عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا کمتر از نرخ تمام شده فروش شمش فولاد در این بازار ظرف هفته جاری است.

مقایسه بهای فروش شمش فولاد و نرخ عرضه  میلگرد  در بازار فیزیکی بورس کالا از آن حکایت دارد که میلگرد بورسی ارزنده است؛ با این وجود   نبود تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای مانع از خرید این محصول از رینگ صنعتی بورس کالا شده است. در چنین شرایطی تسهیل شرایط صادرات برای عموم افراد می‌تواند به رونق  نسبی این بازار کمک کرده و با بهبود صادرات مانع زیان نوردکاران به عنوان صنایع تکمیلی فعال در این زنجیره منجر شود.   

فروش میلگرد در  محدوده قیمت پایه


نبود تقاضای قابل ملاحظه برای میلگرد باعث شد تا این محصول در محدوده قیمت پایه در رینگ صنعتی بورس کالا معامله شود. به این ترتیب در  روز ابتدایی شهریور تنها ۲۰ هزار تن انواع میلگرد با میانگین نرخ ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان از  بازار فیزیکی بورس  کالای ایران  معامله شد.  با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس  نرخ تمام شده فروش میلگرد از بازار فیزیکی بورس کالای ایران به ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان می‌رسد. این در حالی است که در همین زمان میلگرد سایز متوسط با نرخ ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شده و حتی بدون مشتری مانده است. وجود مقدار   قابل توجهی میلگرد در انبارهای تجار که با نرخی پایین‌تر تولید شده‌اند؛ مانع از آن می‌شود که میلگرد ارزنده بورسی  خواهان داشته باشد.

تاریخ:1402/06/04

منبع:اکوایران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

بازار آزاد مملو از میلگرد بدون مشتری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *