کارشناس ارشد بازارهای جهانی بیان کرد: پیش بینی می‌‎شود کاهش قیمت‌ها تا ماه آینده ادامه خواهد داشت و ناگفته نماند این موقعیت مناسب را به دلیل تغییر قوانین وزارت صمت از دست دادیم و در نهایت، تاثیر بسیار منفی در تجارت خارجی ایران خواهد گذاشت.

کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای جهانی با بیان اینکه سیاست وزارت صمت تأثیر بسیار منفی در صنعت فولاد دارد، اظهارداشت: به طور مثال حدود 3 ماه بحث عوارض صادراتی برای فولادی‌ها ادامه داشت و تمام فعالان در انتظار تصمیم وزارتخانه بودند. همچنین درست زمانی کاهش عوارض صادراتی تصویب شد که یک هفته پس از آن، نشست دوقلوی چین انجام شد.

به گفته وی، چین اعلام کرد رشد ناخالص داخلی برای سال 2024 را 5% تعیین می‌کند که همین عدد برای 2023 تعیین کرده بود و در نهایت به 5.2% رسید.

کارشناس ارشد بازارهای جهانی با اشاره به اینکه امسال نشست دوقلوی چین متفاوت برگزار شد، گفت: در واقع ابتدا اعلام شد که خبرنگاران خارجی می‌توانند در این نشست حضور داشته باشند؛ چرا که هر ساله از طریق خبرگزاری‌های داخلی، اخبار مربوطه منتشر می‌شد. روزهای اول کنفرانس، نخست وزیر چین، رشد اقتصادی پیشنهادی کشور را 5% اعلام کرد که تا حدودی بلند پروازانه بود و بسیاری معتقد بودند که رشد اقتصادی چین نهایتاً به 4.7% می‌رسد.

طهرانی اظهار داشت: هر سال در آخرین روز کنفرانس، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، به سوالات خبرنگاران که عموما داخلی بودند، پاسخ می‌داد که تمام این سوالات کنترل شده بودند؛ اما دوشنبه (دیروز) که روز پایانی نشست بود، با لغو شدن نشست اصحاب رسانه با رئیس جمهور (بدلیل اینکه بیشتر خبرنگاران خارجی بودند و احتمال طرح سئوال کنترل نشده وجود داشت)، بسیاری از افراد پیش‌بینی کردند این میزان از رشد اقتصادی، ادعای بی‌اساسی بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این راستا، تحلیلگران معتقدند که چین، وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد و در واقع به گونه‌ای بلوف زده است. به همین دلیل، روز گذشته بازار سنگ‌آهن سقوط وحشتناکی داشت و بر همین اساس، پیش بینی می‌‎شود کاهش قیمت‌ها تا ماه آینده ادامه داشته باشد. ناگفته نماند این موقعیت مناسب قیمتی در طول ماه‌های گذشته را به دلیل تغییر قوانین وزارت صمت از دست دادیم که در نهایت تاثیر بسیار منفی در تجارت خارجی ایران خواهد گذاشت.

تاریخ:1402/12/23

منبع:افق تهران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

تداوم کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *