بروز جنگ روسیه و اوکراین حجم تجارت جهانی آهن خام را در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ کاهش داد و زنجیره تامین آن را دستخوش تحولاتی کرد.

به نقل از جی‌ام‌کی‌سنتر، جنگ روسیه و اوکراین زنجیره تامین جهانی آهن خام (pig iron) را تغییر داده است. پیش از آغاز این جنگ روسیه و اوکراین ۶۰ درصد از صادرات بین‌الملل آهن خام را در اختیار داشتند. با وقوع جنگ و از بین رفتن دو کارخانه فولادی در شهر ماریوپُل اوکراین و بروز مشکلات حمل و نقل جایگاه اوکراین در صادرات جهانی آهن خام ضعیف شد و مشتریان آهن خام اوکراین به عرضه‌کننده‌های دیگر روی آوردند.

برزیل یکی از این عرضه‌کننده‌ها بود که صادرات آن در سال گذشته میلادی ۱۵ درصد رشد سالانه را تجربه کرد .

تقویت جریان تولید جهانی آهن خام در سال جاری میلادی

بنا بر داده‌های انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی آهن خام در پنج ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۱۷ درصد رشد داشت، اما تولید جهانی آن در سال ۲۰۲۲ میلادی در پی بروز جنگ با سه درصد کاهش سالانه تولید همراه بود و در کل سال به ۱.۳۹ میلیارد تن رسید.

با این حال تجارت جهانی آهن خام چندان قدرتمند نیست و کشورهای این محصول را بیشتر در مصارف داخلی به کار می‌برند.

حجم تجارت جهانی در پنج سال گذشته

نمودار نشان می‌دهد حجم تجارت جهانی آهن خام در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی کاهشی شده بود. همان طور که پیش‌تر اشاره شد جنگ روسیه و اوکراین این جریان کاهشی را رقم زد.

نمودار جریان تجارت جهانی آهن خام را در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ میلادی به تصویر کشیده است. رقم ثبت شده در هر ستون حجم تولید هر سال را در واحد میلیون تن نشان می‌دهد و رقم بالای هر ستون روایتگر درصد رشد تجارت هر سال نسبت به سال پیش است.

تاریخ:1402/05/02

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

تغییر بازیگران تجارت جهانی آهن خام در پی جنگ روسیه و اوکراین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *