اگر محدودیت‌های مربوط به انرژی وجود نداشت، ایران جایگاه هفتم تولیدکنندگان فولاد در دنیا را به دست می‌آورد.

بانجمن جهانی فولاد به تازگی آخرین رتبه‌بندی از برترین تولیدکنندگان فولاد دنیا را منتشر کرده است.

طبق این گزارش، تولید فولاد ایران در نخستین ماه سال ۲۰۲۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۹.۳ درصدی داشته و به ۲.۶ میلیون تن رسیده و ایران با یک پله ارتقا به جایگاه نهم تولید کنندگان فولاد جهان بازگشته و ایران بیشترین رشد تولید را در میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد داشته است.

چین، هند و ژاپن، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، آلمان، ایران و برزیل به ترتیب ۱۰ تولیدکننده اول فولاد در دنیا هستند.

در همین زمینه احسان دشتیانه، عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ایران به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: رشد تولید فولاد ایران در سال‌های گذشته چشمگیر بوده و رتبه ایران به نهم و دهم رسیده است. در حال حاضر بین جایگاه هفتم تا دهم تولیدکنندگان فولاد دنیا فاصله خیلی نزدیک است.

دشتیانه افزود: تولیدکنندگان فولاد در ایران با محدودیت‌های مربوط به زیرساخت و انرژی مواجه هستند، اگر مشکل محدودیت انرژی یعنی برق در تابستان و گاز در زمستان را نداشتیم، می‌توانستیم رتبه هفتم تولیدکنندگان فولاد در دنیا را به دست آوریم.

وی ادامه داد: میزان تولید فولاد هم از نظر دارا بودن منابع و هم میزان تولید و مصرف نشان‌دهنده جایگاه کشورها در اقتصاد جهانی است؛ به نحوی که کشورهای اول تا هشتم تولید فولاد شامل چین، آمریکا، آلمان، روسیه، هند و کره جنوبی، کشورهای صنعتی و اقتصادهای بزرگ دنیا هستند.

کارشناس حوزه فولاد تصریح کرد: این روند نشان می‌دهد که صنعت فولاد به وظیفه خود به درستی عمل کرده است. اگر سایر صنایع ایران هم مانند صنعت فولاد عمل کرده بودند، الان اقتصاد ایران یکی از ده اقتصاد برتر دنیا بود و صنعت فولاد با افزایش تولید در فصول معمولی و کاهش تولید در فصول سرد و گرم سال به دلیل محدودیت‌های گاز و برق مواجه است.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران در مورد وضعیت قطع گاز صنایع فولادی نیز گفت: صنایع فولادی با معضل محدودیت گاز مانند سال‌های گذشته مواجه بودند و در سال جاری کاهشی در این زمینه علی‌رغم این که سرما کمتر بوده، رخ نداده است.

تاریخ:1402/12/14

منبع:افق تهران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

تنزل رتبه فولاد ایران به دنبال تشدید محدودیت‌های انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *