رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران می‌گوید، حفظ بازار و تنظیم و تعادل مناسب در عرضه و تقاضا، حکم مرگ و زندگی برای بنگاه‌‌‌ها را دارد که اگر دولت به بخش خصوصی، بدنه تولید و نظام بازار اعتماد کند و مانند سال گذشته روند مطلوب عرضه و تقاضا با تعامل زنجیره تولید در بورس‌کالا ایجاد شود، همه شاهد شرایط بهتر بازارها و رشد تولید و سرمایه‌گذاری خواهیم بود.

مهرداد اکبریان، با بیان اینکه صنعت فولاد یکی از زنجیره‌های مهم تولید در کشور است، گفت: زنجیره ارزش فولاد سهم عمده‌‌‌ای در تولید ناخالص داخلی کشورمان دارد. وی با تاکید بر این نکته که حیات صنایع مختلف به حفظ بازار و تنظیم عرضه و تقاضای آن بستگی دارد، تصریح کرد: عدم‌تنظیم سازوکار عرضه و تقاضا در حکم مرگ و زندگی بنگاه‌‌‌ها به شمار می‌رود. به گفته رئیس انجمن سنگ‌آهن، یکی از موضوعات محوری که در سال ‌‌‌های گذشته همواره مدنظر فعالان و صاحب‌نظران قرار گرفته، مبحث نحوه قیمت‌گذاری بوده است. وی ادامه داد: دولت در برهه‌‌‌ای با هدف تنظیم بازار بحث قیمت‌گذاری دستوری را مطرح کرد و نتیجه این تصمیم سرکوب شدید قیمت‌ها در حلقه‌‌‌هایی از زنجیره ارزش فولاد بود. به عبارت دیگر، شرایطی ایجاد شد که تعدادی از حلقه‌‌‌ها سود زیادی نصیبشان شد و تعداد دیگری از حلقه‌‌‌ها نه‌تنها سودی عایدشان نشد، بلکه در معرض زیان قرار گرفتند. اکبریان با بیان اینکه نظام قیمت‌گذاری دستوری پیامدهای نامطلوبی به همراه دارد، گفت: با تلاش انجمن‌‌‌های صنفی از نظام قیمت‌گذاری دستوری عبور کردیم و به سازوکار عرضه و تقاضا در بورس‌کالا رسیدیم. سازوکار بورسی برای شرکت‌های سنگ‌آهنی یکی از مطمئن‌‌‌ترین و بهترین شیوه‌‌‌های تخصیص منابع به حساب می‌‌‌آید.

تاریخ:1402/05/25

منبع:کالا خبر

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

رشد تولید و تعادل بازار با تعامل حلقه‌های زنجیره تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *