کنترل قیمتی در بازار محصولات زنجیره آهن و فولاد کشور دوام چندانی نداشت و بازگشت نرخ ارز به مسیر رشد از ابتدای اردیبهشت‌ماه باعث شد تا آهن‌‌‌اسفنجی، شمش و محصولات فولادی روند جدیدی از رشد نرخ را آغاز کنند. در این میان، برکناری وزیر صمت نیز مزید بر علت شد تا فعالان بازار آهن و فولاد بدون واهمه از نظارت‌‌‌های قیمتی، معاملات خود را در نرخ‌های بالاتر به ثبت برسانند و به این ترتیب روند رشد نرخ فولاد، جانی بیشتر گرفت.

گرانی شامل آهن‌‌‌اسفنجی هم شد

هیجان به رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران بازگشت؛ به این ترتیب انتظار کاهش نرخ شمش و محصولات فولادی با توجه به عقبگرد محسوس بهای آهن‌‌‌اسفنجی، به‌‌‌عنوان اصلی‌‌‌ترین ماده اولیه مصرفی در تولید شمش و محصولات فولادی ظرف فروردین امسال به واقعیت بدل نشد. در حالی که مدیریت عرضه و تقاضا و استمرار عرضه‌‌‌های زیاد، زمینه افت نرخ آهن‌‌‌اسفنجی در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران را فراهم کرده بود، بازگشت نرخ ارز به مسیر رشد در بازار آزاد از ابتدای اردیبهشت باعث شد تا تمایل به خرید میان متقاضیان آهن‌‌‌اسفنجی افزایش یابد و به این ترتیب در دومین هفته اردیبهشت‌ماه این محصول در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران با رقابت قیمتی از سوی متقاضیان و رشد نرخ معامله شد. ظرف دومین هفته اردیبهشت‌ماه بالغ بر ۹۹‌هزار و ۵۰۰تن آهن‌‌‌اسفنجی از سوی واحدهای احیای کشور با قیمت پایه ۱۱‌هزار و ۶۹۰تومان عرضه شد.

نرخ پایه این محصول نسبت به عرضه قبلی رشد ۲۰درصدی داشت (میانگین نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی در عرضه هفته پایانی فروردین برابر ۹‌هزار و ۹۰۰تومان بود). تقاضای ثبت‌شده برای آهن‌‌‌اسفنجی در بازار فیزیکی بورس‌کالا به ۱۵۷‌هزار تن رسید و در نهایت کل محصول تولیدی با میانگین نرخ ۱۳‌هزار تومان یعنی رقابت ۶/۱۰درصدی به فروش رفت. به این ترتیب میانگین نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی در دومین هفته اردیبهشت نسبت به هفته پایانی فروردین رشد ۳۱درصدی را در معاملات بازار فیزیکی به ثبت رساند. افزایش قیمت آهن‌‌‌اسفنجی محرک رشد بهای شمش و محصولات فولادی در روزهای پیش‌‌‌رو خواهد بود.

ضریب تبدیل نرخ شمش فولاد به آهن‌‌‌اسفنجی برابر ۵۷/۱ در نظر گرفته می‌شود. بنابراین درشرایطی که هر کیلوگرم آهن‌‌‌اسفنجی با قیمت ۱۳هزار تومان به فروش برود، انتظار می‌رود که قیمت شمش به ۲۰‌هزار و ۴۰۰تومان برسد. اما در معاملات روز دوشنبه ۱۱اردیبهشت‌ماه، قیمت فروش شمش فولاد از ۲۰‌هزار و ۴۰۰تومان فراتر رفت. به این ترتیب مدیریت عرضه و تقاضا توانست ترمز رشد نرخ مواد اولیه مصرفی در بازار فولاد را بکشد؛ اما همچنان فولاد گوش‌‌‌ به زنگ سیگنال‌‌‌های تورمی و ارزی، سودای صعودی قابل ملاحظه‌ای دارد.

تغییر وزیر، فولاد را گران کرد

روز یکشنبه دهم اردیبهشت‌ماه، وزیر صمت از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی استیضاح و برکنار شد. برکناری وزیر صمت با ایجاد احتمال کاهش نظارت بر رینگ‌‌‌های کالایی، سیگنالی افزایشی برای بازار فولاد به همراه داشت. به این ترتیب مجوز فروش اعتباری از عرضه‌‌‌های شمش فولاد برای روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه حذف شد؛ اما بی‌‌‌وزیر ماندن وزارت صمت مانع اثرگذاری کافی حذف عرضه اعتباری در این بازار شد. واحدهای فولادی بالغ بر ۱۹۸‌هزار تن شمش فولادی را با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۸‌هزار تا ۲۰هزار و ۱۰۰تومان در بازار فیزیکی بورس کالای ایران عرضه کردند. میزان تقاضای ثبت‌شده برای این محصول در این روز به ۳۳۸‌هزار تن رسید و برتری تقاضا نسبت به عرضه، افزایشی شدن انتظارات تورمی و ایجاد جریان مستمر رشد نرخ در بازار آزاد ارز، متقاضیان شمش را به رقابت قیمتی واداشت. در نهایت ۱۹۷‌هزار و ۴۰۰تن شمش فولاد با میانگین نرخ ۲۲‌هزار و ۲۰۰ تومان در این بازار معامله شد.


راه چاره گرانی فولاد!

رشد نرخ شمش و محصولات فولادی و سایر کالایی‌‌‌ها نتیجه تورم افسارگسیخته در کشور است. به این ترتیب مسیر کنترل بهای این محصول نیز از مهار تورم عبور می‌کند. با این حال، سیاستگذاران صنعتی می‌‌‌توانند به‌رغم تورم با وضع قوانین علمی و مطابق با اختیارات قانونی، ترمز رشد نرخ در بازارهای کالایی را بکشند. جلوگیری از عرضه‌‌‌های اعتباری در شرایطی که انتظارات تورمی در کشور افزایشی است، از جمله اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز رقابت‌‌‌های هیجانی در بازار است. افزایش میزان پیش‌‌‌پرداخت از سوی متقاضیان برای شرکت در معامله و ثبت‌سفارش راهکار دیگری است که می‌‌‌تواند از میزان رقابت‌‌‌های هیجانی در رینگ شمش فولاد بکاهد. در حال حاضر پیش‌‌‌پرداخت برای ورورد به رینگ شمش فولاد برابر ۱۰‌درصد ارزش معامله مورد نظر است. با افزایش این سهم می‌‌‌توان از رقابت‌‌‌های هیجانی در رینگ فولاد کاست.

کف‌‌‌سازی میلگرد در کانال ۲۷‌هزار تومانی


افزایش بهای شمش فولاد در معاملات بورس‌کالا ظرف دوهفته ابتدایی اردیبهشت‌ماه از رشد نرخ میلگرد در بازار آزاد حمایت کرد. به گفته فعالان بازار آزاد؛ ایجاد جریان رشد نرخ در بازار آزاد ارز، بر تمایل متقاضیان مصرفی و سرمایه‌‌‌ای برای خرید میلگرد افزوده است. میانگین نرخ فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در روز گذشته برابر ۱۱ اردیبهشت‌ماه در کانال ۲۲‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم جای گرفت. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و هزینه حمل بهای تمام‌شده این شمش برای نوردکار برابر ۲۵‌هزار تومان خواهد بود. با احتساب هزینه تبدیل حداقل نرخ تمام‌شده تولید میلگرد با شمش فروخته‌شده در هفته جاری برابر ۲۸‌هزار تومان است. البته وجود محصولاتی با نرخ تولید پایین‌‌‌تر در بازار آزاد باعث می‌شود که در شرایط کنونی میلگرد در محدوده ۲۶ تا ۲۷‌هزار تومان در بازار آزاد به فروش برود. به این ترتیب تا زمانی که جهش دیگری در نرخ ارز در بازار آزاد رقم نخورد، می‌‌‌توان روی میلگرد در محدوده قیمت ۲۶ تا ۲۸‌هزار تومان حساب کرد.

تاریخ:1402/02/12

منبع:دنیای اقتصاد

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

رینگ فولاد روی آرامش را ندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *