مدیر عامل شرکت تجارت فولاد فراز (تفکو) در خصوص مقررات اخیر صادراتی و رفع محدودیت صادرات فولاد برای تجار به  چیلان  گفت: در سال های اخیر محدودیت های صادرات فولاد برای شرکت های بازرگانی، سبب از دست رفتن سهم ایران در بازار کشورهای حوزه خلیج فارس و CIS و تحویل این بازارها به کشورهای نظیر چین و روسیه و ترکیه شد چرا که اساساً امر تجارت به طور عام و صادرات که زیر مجموعه آن است، وظیفه اصلی تجار بوده و در همین راستا هم تجار زیر ساخت های زیادی را ایجاده کرده اند که از جمله آن ها می توان به اقدامات موثر برای توسعه صادرات در شرایط تحریمی اشاره کرد. علاوه بر این، تولیدکننده نماهایی از این فرصت سوءاستفاده کردند و با اجاره کارت بازرگانی خود سبب بر هم خوردن معادلات در بازار شدند. در این بین،کشورهای دیگر نیز ترجیح می دادند از کشورهایی خرید کنند که صادرات فولاد آن ها محدودیتی نداشته باشد.

رضا احتیاطی تاکید کرد: با محدودیت هایی که برای صادرات فولاد توسط تجار قائل شدیم، متاسفانه به راحتی بازارهای صادراتی خود را به رقبا باخیتم و صادرات فولاد به طور کامل محدود به چند مشتری خاص مواد اولیه شد. در حال حاضر هم  برای به دست آوردن همان بازارها می بایست چندین برابر هزینه و زمان صرف شود تا بتوانیم مجددا مشتری‌های قدیمی ایران را جذب کنیم.

ضرورت بازگشت ارز صادراتی و عودت مالیات بر ارزش افزوده

مدیرعامل تجارت فولاد فراز بیان کرد: اتفاقی که در حال حاضر افتاده است این است که صادرات فولاد برای همگان آزاد شده و تجار هم می توانند صادرات فولاد انجام دهند و ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند اما با وجود این، ما مخالف صادرات بدون نظارت هستیم.

احتیاطی با تاکید بر لزوم نظارت های دقیق در چند حوزه مرتبط با صادرات فولاد اظهار داشت: اصولاً ارز حاصل از صادرات می بایست در سامانه نیما بازگردد و یا در قالب ارز ترجیحی که نرخ آن درصدی پایین‌تر از نرخ ارز بازار است به فروش برسد. عودت مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان که در تمامی کشورها وجود دارد نیز در ایران باید کاملاً شفاف و با زمان بندی مشخص اتفاق بیفتد. در کشور هایی نظیر روسیه و ترکیه این رویه جاری و شناخته شده است اما در ایران این موضوع پر ابهام و دارای فرایند پیچیده و پرمسئله است.

وی گفت: در بحث بازگشت ارز حاصل از صادرات هم اگر کنترل دقیقی صورت نگیرد باعث آرامش بازار ارز نخواهد شد و حتی سبب گران شدن کالاهای داخلی هم می شود به خاطر این که کالاهایی که با یارانه داخلی تولید شده اند به طور مستقیم و بر مبنای دلار آزاد افزایش قیمت پیدا خواهند کرد. این در حالی است که اگر صادرات از مجاری قانونی صورت گیرد و ارز حاصل  از صادرات هم در سامانه‌ نیما به فروش برسد، دچار این بحران نخواهیم شد.

چند راهکار پیشنهادی برای نظارت بر صادرات فولاد

احتیاطی افزود: در حال حاضر شرکت‌ها برای واردات در صف طولانی برای گرفتن ارز نیمایی قرار می‌گیرند اما در خصوص صادرات به بازگشت ارز با نرخ آزاد اقدام می‌کنند و این اصلاً پروسه ای نیست که مورد تایید ما باشد. رویکرد صحیح این است که مرجع ارز وارداتی و صادراتی صرفاً یک نرخ و یک سامانه تحت نظارت دولت باشد، تجاری بتوانند صادرات انجام دهند که سابقه کار تجاری و ارزی و خطوط اعتباری دارند. اگر ارز حاصل از صادرات هم برنگشت، خطوط اعتباری این صادرکنندگان می بایست تعلیق شود. نظارت بر این پروسه نیز توسط بانک ها بسیار کار ساده ای است ولی متاسفانه در حال حاضر با یک بی نظمی در این فرایندها مواجه هستیم.

مدیرعامل تجارت فولاد فراز (تفکو) در پایان تاکید کرد: به طور کلی صادرات فولاد مبحثی حیاتی برای ایران است و نباید دچار تصمیمات مقطعی و بخشی شود. به نظر من آزادسازی صادرات فولاد نکته‌ مهم و قابل قبولی است که توسعه صادرات فولاد کشور را به دنبال خواهد داشت به شرطی که در این خصوص هر مجموعه ای وظایف و رسالت های خود را به درستی انجام دهد و نظارت بر بازگشت ارز هم به روش هایی که تشریح شد، با دقت و مستمر صورت گیرد.

تاریخ:1401/12/07

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

مخالف صادرات فولاد بدون نظارت هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *