طبق آمار به دست آمده، واردات زنجیره فولاد از شمش فولاد تا انواع مقاطع محصولات فولادی در ۱۱ ماه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ بیشتر شده است.

* واردات فولادی‌‌‌ها بیشتر شد

به گزارش آرتان پرس، براساس آماری که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار رسانه ها قرار داد، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن‌ ماه، میزان واردات مجموع مقاطع طویل ۷۵ ‌درصد بیشتر شده که بیشترین افزایش واردات را ثبت کرده؛ اما در مقابل، میزان صادرات آن تغییر خاصی نداشته است. بیشترین رشد واردات مختص مقاطع طویل فولادی است. طی ۱۱ماهه ۱۴۰۱، ۱۳۵‌هزار تن مقاطع طویل فولادی وارد شده که ۷۵ ‌درصد بیشتر از ۷۷ ‌هزار تن وارداتی در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ است. اما بیشترین حجم واردات فولادی‌‌‌ها مختص محصولات فولادی است که ۸۶۵ ‌هزار تن وارد شده و نسبت به میزان واردات آن در ۱۱ماهه ۱۴۰۰ معادل ۶۵۰ ‌هزار تن، ۳۳ ‌درصد بیشتر شده است. میزان واردات مقاطع تخت فولادی هم در ۱۱ماهه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن، ۲۷ ‌درصد بیشتر شده و از ۵۷۳ ‌هزار تن در مجموع واردات طی ۱۱ماهه ۱۴۰۰ به ۷۳۰ ‌هزار تن در مدت مشابه ۱۴۰۱ رسیده است.

طبق آمار، در واردات شمش فولادی، میزان واردات بیلت‌ بلوم از ۲ هزار تن در ۱۱ ماهه ۱۴۰۰ به ۶ هزار تن در مدت مشابه سال گذشته رسیده که ۲۰‌ درصد افزایش یافتهاست. میزان واردات اسلب به کشور هم از ۳هزار تن به صفر در این مقایسه آماری رسیده و ۱۰۰‌درصد افت واردات را ثبت کرده است. در نهایت همچنان طی روال سال‌های اخیر، واردات آهن اسفنجی به کشور صفر است.

* مصرف داخلی فولاد

در مجموع ۱۱ماهه ۱۴۰۱ در ادامه روند افزایشی تولید اقلام فولادی در کشور، بخش قابل‌توجه این تولید معادل ۸/ ۸۷ درصد، صرف مصارف داخلی شده و بخش کمی از آن به صادرات اختصاص یافته و از حدود ۹۶ میلیون تن اقلام فولادی تولیدی، قریب به ۸۵ میلیون تن صرف مصارف داخلی با رشد ۶ تا ۱۸ درصدی نسبت به میزان مصرف ظاهری فولاد طی مدت مشابه سال ۱۴۰۰ شده و تنها حدود ۱۳ میلیون تن آن صادر شده است. براساس آماری که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار «ایسنا» قرار داده، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن‌ماه بالغ بر ۹۶ میلیون تن انواع اقلام فولادی در کشور تولید شده که از این میزان حدود ۱۳ میلیون تن صادر و باقی (قریب به ۸۵میلیون تن) صرف مصارف داخلی شده است.

بر این اساس مصرف ظاهری فولاد کشور در این مدت نسبت به ۱۱ماهه سال ۱۴۰۰ رشد ۶ تا ۱۸ درصدی داشته است. طی ۱۱ ماهه سال گذشته ۱۱ میلیون و ۷۰۶‌ هزار تن مقاطع طویل فولادی تولید شده که ۹ میلیون و ۳۵۹‌ هزار تن در داخل مصرف شده که نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ معادل ۷ میلیون و ۸۹۸‌ هزار تن، ۱۸‌ درصد بیشتر شده است.

پس از آن در مجموع، از ۲۷ میلیون و ۷۱۹‌ هزار تن شمش فولادی تولیدشده در کشور ۲۱ میلیون و ۷۴‌ هزار تن به مصارف داخلی اختصاص یافته و حدود ۶ میلیون و ۶۵۱‌ هزار تن آن صادر شده است. همچنین از حدود ۲۰ میلیون تن محصولات فولادی تولیدشده ۱۸ میلیون و ۵‌ هزار تن صرف مصارف داخلی شده که به ترتیب مصرف شمش فولاد ۱۳‌ درصد و مصرف محصولات فولادی ۱۵‌ درصد نسبت به میزان مصارف آنها در ۱۱ ماهه ۱۴۰۰ افزایش را تجربه کرده است.

طی ۱۱ ماهه ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۸ میلیون و ۷۰۱‌ هزار تن شمش فولادی و ۱۵ میلیون و ۶۶۸‌ هزار تن محصولات فولادی در کشور مصرف شده بود. از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن‌ ماه آن، مقاطع تخت فولادی حدود ۴۱۷‌ هزار تن صادر و بالغ بر ۸ میلیون و ۳۵۰‌ هزار تن صرف مصرف داخلی شد که مصرف این مقاطع نسبت به مدت مذکور در سال ۱۴۰۰ که ۷میلیون و ۶۴۳‌ هزار تن بوده، ۹‌ درصد بیشتر شده است.

در نهایت مصرف آهن اسفنجی ۶ ‌درصد رشد کرده و از ۲۶ میلیون و ۴۹۳‌ هزار تن به ۲۸ میلیون و ۱۱۶‌ هزار تن رسیده است. در ۱۱ ماهه ١۴٠١ قریب به ۲۸ میلیون و ۸۹۰ ‌هزار تن آهن اسفنجی در کشور تولید شده که تنها ۷۶۹ تن آن صادر شده است.

تاریخ:1402/01/19

منبع:آرتان پرس

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

واردات فولادی ها افزایش یافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *