پرواز قیمت‌ها در بازار آهن آلات

بررسی روزانه بازار آهن


بسیاری از کارخانه‌ها قیمت میلگرد آجدار را در روز نیمه‌تعطیل پنجشنبه حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان افزایش دادند اما در عین حال برخی نیز همچنان قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند. گفتنی است در یک ماه گذشته قیمت میلگرد حدود ۱۴ درصد افزایش قیمت داشته است، به این صورت که از کانال ۱۹ هزار تومان به ۲۲ هزار تومان رسیده است؛ به عنوان نمونه قیمت میلگرد آجدار ۱۴ در یک ماه گذشته ۱۹ هزار و ۴۳۰ تومان اعلام شد اما در پایان هفته گذشته ۲۲ هزار و ۱۷۶ تومان برآورد شد.

همچنین قیمت روز نبشی، سپری و ناودانی نیز در برخی از شرکت‌ها ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان افزایشی قیمت داشت و در شماری از کارخانه‌ها هم ثابت بود. در یک ماه گذشته قیمت ناودانی از ۲۱ هزار و ۸۶۷ تومان در هر کیلو به ۲۳ هزار و ۱۵۵ تومان رسیده است که بیانگر رشد ۵/۸ درصدی نرخ این محصول است.

قیمت پروفیل نیز در بسیار از بنگاه‌ها ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومان افزایشی بود و قیمت لوله صنعتی، داربستی و سایر لوله‌ها نیز بین ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومان افزایش داشت. در یک ماه اخیر پروفیل ضخامت ۲ میلیمتر از کانال ۲۷ هزار تومان به محدوده ۳۴ هزار تومان افزایش قیمت داشته که بیانگر رشد ۲۲ درصدی نرخ این محصول است.

قیمت انواع ورق سرد و گرم نیز رشد چشمگیری داشت و قیمت روز ورق سیاه بیش از ۱۰۰۰ تومان افزایش یافت. همچنین قیمت روز تیرآهن نیز در برخی شرکت‌ها اعلام نشد اما هر شاخه تیرآهن در برخی بنگاه‌ها بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

چرا قیمت آهن در ایران افزایشی است؟


با وجود تعطیلی‌هایی که در یک ماه اخیر داشتیم، کلیه بازارهای مالی تقریبا بدون توجه به آن سیر صعودی خود را حفظ کرده است و افزایش قیمت‌ آهن آلات نیز در اغلب زیرمجموعه‌های بازار به صورت روزانه مشاهده می‌شود.

یکی از عمده‌ترین دلایل تحریک قیمت آهن کاهش حجم عرضه آهن اسفنجی در بازار داخلی است که از قطعی انرژی و کمبود مواد اولیه نشأت می‌گیرد؛ همچنین ادامه التهابات و روند افزایشی نرخ دلار نیز از دیگر عوامل مؤثر بر رشد نرخ آهن است.

گفتنی است روند صعودی نرخ شمش بلوم ایران در بازارهای صادراتی و نیز حمایت بازارساز از روند صعودی قیمت اهن الات با حذف محدودیت سقف قیمت جهانی در معاملات بورس کالا و تعیین نرخ پایه عرضه براساس معاملات اعتباری از دیگر دلایل تحریک قیمت‌ها در بازار فولاد داخلی به شمار می‌رود.

قابل ذکر است بروز برخی وقایع پیش‌بینی نشده مانند زلزله ویرانگر ترکیه و سوریه که اثرات مخرب وسیع و عمیقی در این کشورها بر جای گذاشته است، به عقیده برخی کارشناسان ممکن است با افزایش میزان تقاضای مقاطع طویل چشم‌انداز مثبتی برای نرخ محصولات صادراتی در منطقه به دلیل کاهش خروجی صادراتی و افزایش مصرف محصولات فولادی در ماه‌های آینده در این کشورها، در بر داشته باشد.

حرکت بازار آهن روی ریل افزایشی

همچنین انتظار می‌رود با پایان فصل زمستان و از نیمه‌های اسفندماه کارخانه‌هایی که به دلیل کمبود انرژی تعطیل شده بودند، مجددا به مدار تولید بازگردند و عرضه محصولات اولیه به روال عادی بازگردد. اگرچه در چنین شرایطی نیز ضروری است بازارساز برای رفع موانع کاهش قیمت در بورس کالا، فرمول و سازوکار تعیین قیمت پایه را که برمبنای معاملات اعتباری است، اصلاح کند و ضریب حجمی اقبال تقاضای داخلی از قیمت را مبنا قرار دهد. در واقع می‌توان گفت با این میزان عرضه آهن اسفنجی و نیز سقف‌شکنی جدید نرخ دلار، به نظر می‌رسد در هفته‌های پیش رو بازار آهن همچنان روی مدار افزایشی باقی بماند.

تاریخ:1401/11/25

منبع:آهن پرایس

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

پرواز قیمت‌ها در بازار آهن آلات

One thought on “پرواز قیمت‌ها در بازار آهن آلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *