محمد جواد براتی مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه در یادداشتی به عوامل موفقیت این شرکت در تولید و مدیریت انرژی پرداخته و بر اهمیت این موضوع در کنار ضرورت تحقق مسئولیت‌های اجتماعی تاکید کرده است.

انرژی و مدیریت انرژی یکی از نخستین نیازهای اولیه برای آغاز و تداوم فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی است و در سال‌های اخیر این مسئله به یک الزام تبدیل‌شده است. در این خصوص، شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از شرکت‌های دارنده گواهی‌نامه بین‌المللی استاندارد انرژی، همواره با سرمایه‌گذاری‌های متعدد و اجرای پروژه‌های ملی در حوزه انرژی، اقدامات قابل‌توجهی را به‌منظور رونق تولید، تداوم رشد اقتصادی و خلق ارزش در کنار عمل به مسئولیت‌های اجتماعی به انجام رسانده است.

در تقویم رویدادهای شرکت فولاد مبارکه، از هشتم بهمن‌ماه به‌عنوان سالروز دریافت گواهی‌نامه استاندارد و مدیریت انرژی ISO 50001 یاد می‌شود. این گواهی‌نامه در سال ۱۳۹۴ از سوی شرکت بین‌المللی SGS سوئیس اعطا شده و نشان‌دهنده آن است که شرکت فولاد مبارکه سیستمی ساختاریافته و نظام‌مند برای مدیریت و کاهش ریسک‌های انرژی به کار گرفته و جنبه‌های زیست‌محیطی مرتبط با مصرف انرژی را در مجموعه خود به اجرا درآورده و متعهد به بهبود عملکردها و فرایندها در حوزه مصرف و مدیریت انرژی است.

تأمین انرژی برای واحدهای صنعتی در سال‌های اخیر به‌ویژه در حوزه تأمین آب، برق و گاز همواره یکی از چالش‌های اصلی تولیدکنندگان و صنعتگران بوده که محدودیت‌های مضاعفی را در عرصه تولید و رونق آن به وجود آورده و بهره‌وری در صنعت و به‌ویژه صنعت فولاد را با کاهش مواجه ساخته است. ارتباط تنگاتنگ تولید و انرژی، مدیران شرکت‌های صنعتی بزرگ را بر آن داشته تا با سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و تلاش برای تأمین انرژی پایدار، در مسیر رفع موانع و مشکلات خود در راه تولید گام بردارند و در این زمینه شرکت فولاد مبارکه پیشتاز در تولید و مدیریت انرژی در کشور شناخته می‌شود.

گواهی‌نامه استاندارد ISO 5001 ضمن تعیین چگونگی استفاده از انواع حامل‌های انرژی، روش‌های واقع‌بینانه‌ای را برای کاهش مصرف، آلودگی‌ها و هزینه‌ها در تولید معرفی می‌کند و شیوه‌های متعددی را برای مدیریت انرژی و صرفه‌جویی ارائه می‌دهد. این گواهی‌نامه درزمینه کاهش اثرات زیست‌محیطی نیز اقدامات مؤثری را به صنعتگران عرضه می‌دارد که خوشبختانه شرکت فولاد مبارکه با اعمال ضوابط مذکور، موفق به دریافت این استاندارد و تمدید آن گردیده است.

اجرای این استاندارد در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، هزینه انرژی و دیگر موارد تأثیرگذار بر محیط‌زیست است. مدیریت نظام‌مند انرژی از دیرباز در شرکت فولاد مبارکه موردتوجه بوده و هدف آن سیاست‌گذاری در جهت تأمین انرژی مطمئن برای حال و آینده، برنامه‌ریزی جهت رساندن شاخص‌های مصرف انرژی به استانداردهای جهانی، بهینه‌سازی مصرف انرژی برای کاهش قیمت تمام‌شده محصول در کنار حفظ شاخص‌های زیست‌محیطی و استقرار نظام مدیریت انرژی بوده و خوشبختانه توفیقات زیادی در این زمینه‌ها حاصل ‌شده است.

فولاد مبارکه در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌های متعددی به تأمین انرژی اختصاص داده که از آن میان می‌توان به سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی و بهره‌برداری از نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی، نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی و نیروگاه بادی ۲۰۰ مگاواتی و به‌طورکلی تأمین انرژی موردنیاز از طریق منابع تجدیدپذیر به‌منظور تداوم تولید در این گروه صنعتی، تولید فولاد سبز و کاهش آلایندگی‌ها اشاره کرد. علاوه بر این سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه برای انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی ایران نیز از دیگر اقدامات انجام‌شده برای تأمین انرژی پایدار و توسعه و عمران کشور است.

کارآفرینی و ارزش‌آفرینی در کنار آینده‌نگری در سایه توسعه پایدار و توجه به ملاحظات جامعه و نسل‌های آتی، همواره دغدغه اصلی شرکت فولاد مبارکه بوده و این شرکت همواره به‌عنوان مسئولیت اجتماعی، خود را موظف به بهبود شاخص‌های عملکردی و زیست‌محیطی، اصلاح فرایندها و ساختارها و بهبود مستمر مصارف انرژی و تولید انرژی پاک می‌داند و عملکرد این واحد صنعتی درزمینه تأمین و تولید انرژی، شاخص مطلوبی برای نشان دادن دوراندیشی و مسئولیت‌پذیری فولاد مبارکه در راستای مصالح و منافع ملی است و همین امر این شرکت را به الگویی مثال‌زدنی برای صنعت در زمینه خدمت به جامعه مبدل ساخته است.

تاریخ:1402/11/09

منبع:چیلان

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

کارنامه موفق فولاد مبارکه در تولید و مدیریت انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *