گزارش هفته ۳۳ سال ۲۰۲۳ بازار جهانی فولاد توسط فولاد ایران منتشر شد

سنگ آهن

  هفته گذشته در بازار واردات سنگ آهن چین متوسط قیمت خلوص ۶۲ درصد با حدود ۵ دلار بهبود هفتگی به ۱۰۸.۸ دلار  هر تن سی اف آر رسید.  علیرغم گفتگوها در مورد کنترل تولید فولاد، بازار چین شاهد افزایش تولید فولاد و امید بیشتر به شاخص های اقتصادی بود. امید به بهبود تقاضای فولاد نیز به افزایش خرید سنگ آهن کمک نمود.

قراضه

هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰  طبق انتظار به روند بهبود اخیر ادامه داده از ۳۵۷ دلار هفته قبل به کمتر از ۳۷۴ دلار هر تن سی اف آر رسید.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن ۵ دلار بهبود داشته ۳۴۹ دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با ۱۰ دلار بهبود به  ۳۸۶ دلار هر تن سی اف آر افزایش داشت.  

هفته گذشته میلادی بیلت صادراتی فوب دریای سیاه روندی صعودی داشته از ۴۴۰ دلار به ۴۵۲.۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید.
در بازار داخلی چین قیمت بیلت نزولی بوده با ۳ دلار افت به ۴۸۴ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت وارداتی نیز ۱۰ دلار ارزان تر شده به ۴۶۷ دلار هر تن سی اف آر رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت ۱۰ دلار افت هفتگی داشته به ۵۰۵ دلار هرتن سی اف آر رسید.
بیلت در بازار ایران

بیلت

کاهش عرضه و خالی بودن انبارهای نوردکاران قیمت شمش را بالا برد.

مقاطع

فته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی ۲ دلار افت داشته ۵۳۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت میلگرد در بورس شانگهای نیز ۳ دلار کاهش داشته به ۵۰۷ دلار هر تن رسید.  
میلگرد صادراتی ترکیه صعودی بوده از ۵۵۲.۵ دلار هفته قبل به ۵۶۵ دلار هر تن فوب رسید که در راستای رشد بازار قراضه بود.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۹۰۰ دلار  هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند و در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۵۷۵  یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

به علت افزایش قیمت شمش، میلگرد رو به افزایش بود ولی موجودی های بازار همراه با تقاضای ضعیف دامنه نوسان قیمت را محدود کرد.

تیرآهن

افزایش قیمت شمش و محدودیت عرضه تیرآهن قیمت را بالا کشید.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه  همچنان در ۵۶۰ دلار هر تن فوب بدون تغییر باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از   ۵۵۸ تا ۵۷۶ دلار به ۵۵۳ تا ۵۷۱ دلار هر تن فوب افت جزئی داشت. همچنین در بورس شانگهای قیمت قرارداد ورق گرم تحویل اکتبر ۶ دلار ارزان تر شده به ۵۳۶ دلار هر تن رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۱۰ یورو افت داشته ۶۳۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم در ۷۹۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثابت بود.
ورق در بازار ایران

گرم

 قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۳۱۳۰۰۰ ریال بود که تا روز چهار شنبه به ۳۱۴۰۰۰ ریال رسید. بازار انتظار افزایش قیمت را داشت ولی عرضه مهندسی شده مبارکه بازار را به اول هفته بازگرداند.

اکسین

 تقاضای ضعیف اجازه نوسان قیمت را به این کالا نداد.

سرد

تقاضای کم جان نفس قیمت ورق روغنی را گرفته قیمت کمی افت داشت.

گالوانیزه

 قیمت ورق گالوانیزه مثل همیشه همراه با روند بازار ورق گرم نوسان کرد.


بازار جهانی

بازار جهانی تقریباً ثابت مانده است. قیمت قراضه و شمش کمی بهبود یافته ولی تقاضا تغییر زیادی نداشت. قیمت نفت روی ۸۰ دلار به بالا ثابت مانده و احتمال ریزش آن محدود است. با شرایط فعلی احتمال کاهش قیمت هم نیست.

بازار داخلی

تقاضای بازار داخلی همچنان سردرگم و ضعیف مانده است. قطعی برق عملاً تولید شمش را به حداقل رسانده و عرضه را محدود کرده ولی این مشکل تا دو هفته آینده بر طرف خواهد شد. پس از آن افزایش قیمت آهن اسفنجی را به علت بالا رفتن تقاضای تولید کنندگان شمش خواهیم داشت. شاید با توقف دوباره خرید شمش توسط بخش بازرگانی، دولت به دنبال مهار افزایش قیمت برود. آنچه بازار را بعد از این تحت تاثیر قرار می دهد دو مورد است:

  1. مساله صادرات است. پس از توافق ایران و عربستان چینی ها به بازار ایران روی آورده اند و ولع آنها برای خرید کنسانتره، شمش و تختال وسیع است. بازار از این به بعد باید رینگ صادراتی را دقیق تر دنبال کند.
  2. مساله نرخ ارز که دولت روی آن حساس است. صادرات نفت و میعانات گازی به بالاترین حد خود رسیده، این روند از سه ماه قبل شروع شده طبعاً دست دولت را برای فعالیت های اقتصادی باز خواهد کرد. آزاد شدن منابع ارزی عراق، کره و ژاپن هم از مصارف ارزی دولت برای غذا و دارو خواهد کاست به همین دلیل افزایش نرخ ارز به سادگی دیده نخواهد شد. ولی مساله این است که بالا رفتن درآمد ارزی ممکن است پایه پولی را بالا ببرد و باعث تورم شود. دولت باید به فوریت دو بخش را تغذیه کند اول غذا و دارو که از محل صادرات و ارزهای دریافتی تقریباً تامین شده و دوم مسکن که حالا باید چشم به دست دولت بدوزد. همه اینها گروگان حل مساله کسری بودجه است که در هفته گذشته در مجلس در مورد آن بحث و سخن بود.

تاریخ:1402/05/28

منبع:فولاد ایران

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

کاهش عرضه و خالی بودن انبارهای نوردکاران قیمت شمش را بالا برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *