مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های گسترده در حوزه صنعت فولاد، در طول دو سال آینده، ظرفیت تولید فولاد در کشور از ۴۵ میلیون تن فعلی به ۶۰ میلیون تن افزایش می‌یابد.

محمدیاسر طیب‌نیا روز شنبه در آیین افتتاح «مرکز نوآوری مشترک فولاد مبارکه و دانشگاه اصفهان» هشدار داد: در صورت آماده نبودن شرایط، ممکن است این نقطه قوت به چالشی بزرگ در کشور تبدیل شود.

وی رُشد نامتقارن و نبود توازن در زنجیره تولید فولاد را مهمترین چالش پیش روی این صنعت توصیف کرد و گفت: راهبرد ما برای مقابله با این چالش توسعه سرمایه انسانی، ارتقای بهره‌وری، توسعه پایدار اقتصادی _ اجتماعی و تبدیل شدن به صنعت سبز است.

طیب‌نیا اضافه کرد: راهبرد دیگز این شرکت، توسعه فناوری و نوآوری است که البته این راهبردها مُختص فولاد مبارکه نیست و در همه کشور قابل استفاده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه تاکید کرد: راه‌اندازی دفاتر صنعت و دانشگاه در راستای راهبرد توسعه فناوری و نوآوری است و ما بدنبال همکاری دوطرفه میان صنعت فولاد و دانشگاه‌ها هستیم و این همکاری می‌تواند به تحصیل دستاوردهای مقتضی مُنجر شود.

وی با اشاره به نقاط قوت صنعت فولاد کشور تصریح کرد: در حالی که حدود ۴۵ میلیون تُن ظرفیت تولید فولاد در کشور ماست بدلیل وجود برخی چالش‌ها مانند قطعی برق و گاز، مشکلات حوزه حمل و نقل و زیرساخت‌های انرژی، امکان استفاده کامل از این ظرفیت وجود ندارد.

طیب‌نیا گفت: فولاد مبارکه برای حل این چالش‌ها اقداماتی انجام داده که راه‌اندازی نیروگاه‌های برق یکی از آنهاست.

وی ادامه داد: نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۴ مگاواتی که عملیات آن ۲۰ ماه پیش آغاز شد و ماه گذشته به بهره‌برداری رسید و احداث نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی که ابتدای سال کلنگ آن زده شد و امیدواریم فاز(گام) نخست آن انتهای سال و گام‌های بعدیش در سال آینده بهره‌برداری شود، نمونه‌ای از اقدامات این شرکت برای حل چالش‌های یاد شده است.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه سال گذشته با وجود همه محدودیت‌ها توانست با ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید داشته باشد ولی میانگین استفاده از ظرفیت در صنعت فولاد کشور ما حدود ۶۵ درصد و در فولاد دنیا حدود ۷۰ درصد است.

مدیرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: نگاه ما به توازن در صنعت فولاد؛ فقط به زنجیره تولید و حل چالش‌های خودمان نیست بلکه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، انسانی را نیز مد نظر قرار داده‌ایم.

وی یادآور شد: فولاد مبارکه بطور مستقیم و غیرمستقیم برای ۳۵۰ هزار نفر در کشور اشتغالزایی کرده است و ما در این شرکت اهدافی که مُنجر به خلق آینده بهتر شود را دنبال می‌کنیم و درصددیم اصفهان را به قُطب نوآوری و فناوری کشور تبدیل کنیم و برای اینکه بتوانیم مسیر خود را بدرستی دنبال کنیم باید از روش‌هایی که مسیر را کوتاه می‌کند و کیفیت را ارتقاء می‌بخشد، بهره ببریم.

طیب‌نیا تاکید کرد: یک دهه گذشته ۹۰% بومی‌سازی قطعات و تجهیزات را در مجموعه‌ای که ۱۰۰ درصد وارداتی بود، محقق کردیم و امروز تغییرات در خطوط تولید توسط کارشناسان داخلی انجام می‌شود و ما به جایگاهی رسیده‌ایم که بعنوان بزرگترین صنعت کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد جنوب آسیا و شمال آفریقا، موتور مُحرکه بیش از سه هزار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادی دیگر در سطح کشور هستیم و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۳۵۰ هزار نفر را فراهم کرده‌ایم.

 امروز «مرکز نوآوری فولاد مبارکه و دانشگاه اصفهان» با هدف توسعه همکاری راهبردی صنایع بزرگ و دانشگاه‌های برتر کشور افتتاح شد.

همچنین در قالب رویداد «فولادینو» سلسله نشست‌های «هم‌گرا»، «هم‌مسیر»، «دمودی» و «عصرانه کارآفرینی» و «ترنج» به همت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، امروز و فردا در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

شرکت فولاد مبارکه بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی کشور در زمینی به مساحت ۳۵ کیلومترمربع در نزدیک شهر مبارکه و در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است.

تاریخ:1402/08/28

منبع:ایرنا

فروشگاه فولاد، انواع فولاد، فولاد، فولاد در ابعاد و اشکال مختلف، ورق فولاد، تسمه فولاد ، لوله فولاد،میلگرد فولادی، انواع فولاد قالب پلاستیک

قیمت فولاد

همراه : 09121859720

ایمیل : Kabiri.Nima@gmail.com

افزایش 15 میلیون تنی تولید فولاد کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *